Tam i z powrotem

Foodie R 16 września 2014

W połowie sierpnia przy ulicy Odyńca na Mokotowie powstała nowa kawiarnia Tam i z powrotem. To kawiarnia podróżnicza, w której poza odpoczynkiem i jedzeniem będzie można uczestniczyć w wydarzeniach związanych z podróżami. W karcie znajdziemy przekąski przygotowywane w duchu slow food, kawę z palarni z Warszawy, wino z małych winnic i piwo z regionalnych browarów. Dzień możemy zacząć tu od śniadania. W tygodniu kawiarnia czynna jest od 8:00 rano, w weekendy od 9:30 i mamy do wyboru trzy zestawy śniadaniowe (m.in granolę czy croissant z konfiturą). W kawiarni zjemy także przygotowywane na miejscu pasty do chleba, kanapki, sałatki, a także tarty wytrawne i ciasta.

klubokawiarnia Tam i z powrotem

źródło: Tam i z powrotem Facebook

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Adres: ul. Odyńca 71

Telefon: 571 270 027

Godziny otwarcia:

pon. – czw.08:00 – 22:00
piąt.08:00 – 21:00
sob.09:30 – 23:00
niedz.09:00 – 20:00

Strona internetowa: Facebook

Klimat / Atmosfera: na luzie

Dzielnica:  Mokotów


Pokaż Warsaw Foodie na większej mapie

  • Adamp

    Zajebiocha 🙂

  • Alicja

    Mnie nic nie urzekło. Kanapka to buła bez polotu. Jeszcze w wersji, która jadłam, awokado przypominało raczej kamień, niż miękki, mięsisty owoc. Może drugą szansę dam za jakiś czas, jak prowadzący naucza się na własnych błędach, a przede wszystykim bedą otwarci na krytykę i chęc wprowadzenia zmian. Teraz jestem na NIE!.

  • Witajcie,
    Z pokorą przyjmujemy krytykę i te szczere słowa i dziękujemy za nie. Chcielibyśmy również dać Wszystkim zielone światło na wszelkie uwagi – od początku naszego istnienia, na pierwszym miejscu stawiamy na szczerość! 🙂 Zależy nam na skutecznej komunikacji z naszymi gości. Co za tym idzie zawsze przyjmiemy krytykę i uwagi, by tworzyć codziennie miejsce, w którym to Wy będziecie się dobrze czuć. Staramy się Wam wychodzić na przeciw i oczywiście poprawimy recepturę kanapki o której mowa. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni wprowadzamy nowe, zimowe menu,które pomaga nam skonstruować znany z slow food-owej kuchni, kucharz z Solca 44 – Józek Starowiejski. Mam nadzieje, że dacie się namówić na kolejną próbę i sprawdzicie jak smakują nowe kanapki na zimowe chłody. Pozdrawiamy! 🙂