Foodie Week: UKI UKI, Lokal Vegan Bistro, SAM Bajgle

Foodie Z 20 kwietnia 2015

NOWE MIEJSCE: Ostatni tydzień był pod tym względem dosyć słodki – przy Nowym Świecie otworzyła się lodziarnia Lody Prawdziwe, na Tamce – Fabryka Lodów Tradycyjnych a w Miasteczku Wilanów na lody i nie tylko można wpaść do Sucré Patisserie. Przy Kruczej w bezpośrednim sąsiedztwie powstały UKI UKI – Fabryka Makaronu Japońskiego oraz Lokal Vegan Bistro a na Emilii Plater pojawił się SAM Bajgle. Miłośnicy delikatesów mają dwie nowe miejscówki – Goodies Foodies & Wines (w Miłości) oraz  Deli na Saskiej Kępie. Czeska Piviarnia Hospoda to cel wizyt dla spragnionych czeskiego piwa i chcących zjeść smažený sýr.

ZAMKNIĘCIE: W Miasteczku Wilanów została zamknięta włoska restauracja Il Fornello.

WYDARZENIE: Od poniedziałku 20 kwietnia do niedzieli 26 kwietnia trwa festiwal Apetyt na Miasto gdzie w wielu lokalach dostępne będzie 3-daniowe menu w cenie 39 zł.

 FoodieWeek_20150420

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl podsumowała najlepsze dania lutego i marca i idąc tropem pierożków dim sum trafiła do ParaBuch. W sobotę wpadła na BioBazar, zjadła obiad w DEMO by Marcin Jabłoński i stwierdziła, że to miejsce nie do pominięcia podczas eko-zakupów.

Froblog.pl poszła po sąsiedzku do Mielżyńskiego na Czerskiej i wyszła z poczuciem, że dania wymagają jeszcze dopracowania. Po degustacji w Victoria Brasserie Moderne na pewno tam wróci, żeby zdać szczegółowy opis. W domu zajadała się pierogami (i nie tylko) zamówionymi  w Grande Pierogi a weekend spędziła w SAM Bajgle.

Nakarmiona Starecka wjechała windą na czwarte piętro do tymczasowej restauracji Umamipol  na koreański fast food, ale w wersji zeuropeizowanej i niedopracowanej…

Madame Edith  zawitała do Uki Uki i uznała tą restaurację za fantastyczne miejsce z przepysznym jedzeniem.

Little Hungry Lady uzupełniła swoją listę na śniadanie w Warszawie o trzy nowe miejsca.

Tasteaway przygotowali listę ośmiu miejsc na romantyczną kolację i odwiedzili Uki Uki, gdzie było smacznie ale również tłoczno.

Ale Meksyk wybrali się do Gringo Bar i napisali, że tam mają pojęcie o tym, jak karmić i dobrze karmić.