Foodie Week: Tapage, ZEST by Kibart i Beef n’Pepper

Foodie Z 18 maja 2015

NOWE MIEJSCA: Na placu Zbawiciela w miejscu po Rumburaku zaczął działać Tapage, młodszy brat Kaskruta. Paweł Kibart, znany z programu Top Chef, otworzył swoją autorską restaurację na Ochocie – ZEST by Kibart. W Śródmieściu powstało nowe miejsce dla mięsożerców – Beef n’Pepper. Na Ochocie działa restauracja Koreana specjalizująca się w kuchni… koreańskiej. Kółko i Krzyżyk to klubokawiarnia edukacyjna otwarta na początku maja na Żoliborzu. Nowy lokal celujący w miłośników jazzu i toskańskiego wina został otwarty na Starówce – Klub 12/14.

WYDARZENIA: Zapraszaliśmy na Dzień i Noc Foodtrucków, które wspierały Noc Muzeów w Warszawie oraz na inaugurację Slow Marketu nad Wisłą, który przez letnie weekendy będzie działał w okolicach pomnika Syreny. Dzisiaj natomiast ruszył Baraton – wielkie święto najlepszych barów w Warszawie. Za tydzień zaczyna się Warszawski Tydzień Śniadaniowy – do ponad 30 lokalizacji będzie można wpaść na śniadanie taniej nawet o 50%.

FoodieWeek_20150518

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog.pl udała się w odwiedziny do Dzikiego Lokatora w Parku Skaryszewskim i miała dość mieszane uczucia.

Restaurantica.pl była na śniadaniu na Starych Bielanach w Roślinie i chciałaby tam jeszcze wrócić na lekki wegetariański obiad z grilla. W niedzielne popołudnie wpadła do DZiKa na brunch i wcale nie miała ochoty stamtąd wyjść. A w majowy długi weekend w ramach akcji Weekend bez portfela odwiedziła 7 miejsc próbując nie płacić w nich kartą ani gotówką.

Nakarmiona Starecka zdementowała, że Shabu Shabu to jest zaszyfrowana wiadomość o schabowych w mieście.

Little Hungry Lady z okazji imienin poszła do Thai Thai i się nie zawiodła, w Meza Beirut zjadła pyszny lunch i kolejny raz przekonała się, że China Town to świetne miejsce na próbowanie chińskich dań.

Madame Edith na zaproszenie odwiedziła restaurację Kitchen i nie wie co musiałoby się wydarzyć, żeby zajrzała tam ponownie.

Tasteaway zjedli tani i pożywny lunch w Lokal Vegan Bistro, ale ich nie zachwycił.

Krytyka Kulinarna doznała wstrząsu i włos się jej zjeżył w zupie w trakcie wizyty w Renomie a na zaproszenie organizatorów Restaurant Week testowała menu w Thaisty i była wniebowzięta.

Good Place Warsaw był w Rusiko i zjadł tam dużo, a czuł się naprawdę lekko – jak po obiedzie u Babci. Po wegetariańskim jedzeniu w Turkawce zaprotestował natomiast przeciwko posiłkom pozbawionym charakteru.