Foodie Week: Abyssinia, Perłowa Bistro i Koty za płoty

Foodie F 22 czerwca 2015

NOWE MIEJSCA: Tydzień zdominowany był przez nowe miejsca. Rucola Verde to nowa pizzeria otwarta na Woli. Niedawno otworzyło się Studio Kulinarne Smolna 8 na 19tym piętrze budynku przy Smolnej. Kilka dni temu przy rynku Nowego Miasta powstała etiopska restauracja Abyssinia. Piękna wzbogaciła się w nowe miejsce specjalizujące się w wieprzowinie Porkownia. Na Mokotowskiej powstała nowa kawiarnia przyjazna ludziom, kotom i wegetarianom Koty za płoty. Na początku czerwca lokal po Nessebarze na Marszałkowskiej ugościł nową restaurację z kuchnią amerykańską i tex-mex Sticky Fingers BBQ. Bracka z kolei ma nowy multitap Browarów Lubelskich Perła Perłowa Bistro. Na Saskiej Kępie powstał nowy sklep Produkty Niewinne i Winne

 Foodie_Week_Abbysinia_original-1

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl wykorzystała sezon szparagowy jako powód, by powrócić do Opasłego Tomu. Za sprawą nowego miejsca na Pięknej o nazwie Porkownia znalazła się w świecie wieprzowiny.

Froblog.pl relacjonowała wręczenie regionalnych nagród Gault & Millau Tour 2015 Warszawa. Na Brackiej odkryła Perłowa Bistro z ciekawym polskim piwem i interesującą polską kuchnią. Poczuła też wiatr w restauracji Semolino. Nie był to jednak wiatr w żagle, to wiało nudą.

Taste Away powrócili do Kafe Zielony Niedźwiedź, który tym razem smakowo wprawił ich w pozytywny nastrój

Cudfood wybrali się do Orient Express gdzie poczuli „syndrom chińskiej restauracji”

Good Place Warsaw odrywając się na chwilę od azjatyckich motywów, które niepostrzeżenie zdominowały ich bloga i wybrali do Sketcha.