Foodie Week: Nowa Próżna, Wolne Chwile i Nadwiślański Świt

Foodie F 6 lipca 2015

NOWE MIEJSCA: Zaczęły się wakacje i można byłoby się spodziewać spowolnienia w nowych otwarciach. Nic bardziej mylnego. Nowe miejsca otwierają się jedno po drugim. Właściciele zamkniętego niedawno R20 otworzyli właśnie nowe bistro na Próżnej – Nowa Próżna. Woronicza ma nową włoską restaurację / pizzeria, gdzie można samemu skomponować pizzę lub pastę Semolino Hand Made Pasta & Pizza. Nad Wisłą otworzyły się aż dwa miejsca Nadwiślański Świt i Wolne Chwile.

MODNE MIEJSCE: Wraz z sezonem letnim ponownie rozpoczęła działalność modna w zeszłym roku Stacja Mercedes

WYDARZENIA: Się działo. W weekend odbywał się Wege Piknik w Hocki Klocki. Natomiast restauracja Dwie Trzecie uruchomiła nowy pomysł – weekendowe bufety „jesz ile chcesz” za 39zł

WKRÓTCE: Już za niedługo otworzy swoje drzwi dla klientów kolejne miejsce z grupy SAM – tym razem City SAM na Twardej

ZAMKNIĘCIA: Nie obyło się i bez zamknięć. Wega kawiarnia Mysa na Wilczej zakończyła działalność.

 Foodie_Week_Nowa_Prozna_original

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl odwiedzała nową restaurację Trawisz na Mokotowskiej reklamującą się hasłem „Traf do nas, straw potrawę, powtórz”. Odkryła też nowe miejsce przy Bagateli Północ Południe, gdzie menu jest połączeniem północnych i południowych smaków.

Froblog.pl relacjonowała poznański Gault & Millau Tour 2015. Ucieszyła się też bardzo z reaktywacji Soul Kitchen w nowym Soul Kitchen Bistro na Nowogrodzkiej.

Madame Edith polecała restaurację Sardynia na Oboźnej wszystkim, „którym marzą się wakacje na Sardynii, a w danej chwili nie mogą spełnić tego marzenia”

Little Hungry Lady wybrała się do Lokal Vegan Bistro na domowy obiad i do Bibendy na lekki lunch

Taste Affair wybrali się na comiesięczną randkę do Informal Kitchen i czując niedosyt deklarowali, że chcą więcej

Taste Away relacjonowali kulinarne przebudzenie Ochoty, tym razem wybierając się do ZEST by Kibart