PAUL

Foodie F 23 lipca 2015

Pierwsza polska lokalizacja znanej sieci piekarni i restauracji PAUL otworzyła się wczoraj w Warsaw Financial Center. Oferta francuskiej sieci z ponad 125-letnią tradycją opiera się na wyrobach piekarniczo-cukierniczych, świeżych przekąskach, daniach śniadaniowych i obiadowych. Pieczywo będzie wypiekane na miejscu, ale składniki i receptury pochodzić będą z Francji. W pierwszym lokalu PAUL będzie możliwość wyboru produktów z karty menu oraz zakup produktów na wynos. Zarówno piekarnia, cukiernia jak i kuchnia są przeszklone, dzięki czemu goście będą mogli obserwować przygotowanie produktów i dań. PAUL zapowiada otwarcie 16 polskich lokali w ciągu 10 lat.

PAUL

Zdjęcie: Materiały prasowe

PRAKTYCZNE INFORMACJE:

Adres: Warsaw Financial Center, Emilii Plater 53, Warszawa

Strona internetowa: Facebook

Rodzaj kuchni: pieczywo, wypieki

Klimat / Atmosfera: luźna

Dzielnica: Śródmieście

  • Agnieszka

    Znajoma umówiła mnie tam na spotkanie służbowe przy kawie i przynam, że byłam bardzo zadowolona. Słodkości za ladą aż prosiły o spróbowanie, a jak dowiedziałam się, że cukiernia i piekarnia jest na miejscu to nie mogłam nie spróbować. W lokalu skusiłam się na makaroniki i eclerkę czekoladową, a do domu kupiłam kilka rodzajów pieczywa na spróbowanie. Teraz chętnie do nich wracam nie tylko na spotkania służbowe, ale też w gronie przyjaciół czy na rodzinny obiad. Świetne miejsce, które polecam.

  • Sylwia

    Znam tą restaurację, bo bywamy tam na rodzinne obiady w niektóre weekendy. Mąż uwielbia ich zupę cebulową oraz sandacza, a ja nie umiem sie oprzeć kotlecikom wieprzowym z sosem Camembert. Synek natomiast upodobał sobie ogromne burgery z wołowiną i dodatkowo jajkiem sadzonym.