Foodie Week: Ceviche Bar, Pastalove i Odette Tea Room

Foodie F 12 października 2015

NOWE MIEJSCA: Minął właśnie tydzień najciekawszych otwarć w tym roku. Jednego dnia w warszawskim Cosmopolitanie przy Twardej oficjalnie otworzyły się trzy hity: Odette Tea Room czyli druga lokalizacja cukierni Odette z dużą rolą herbaty, Benihana Warszawa – pierwszy w Polsce lokal słynnej sieciówki z japońskim jedzeniem, szczególnie z teppanyaki oraz Ceviche Bar – pierwszy w Polsce bar serwujący ceviche, autorstwa Martina Gimeneza Castro. Gdyby tych hitów było mało, pisaliśmy również o Pastalove – nowym makaronowym bistro przy Senatorskiej i Hell’s Chickens – barku przy Puławskiej serwującym słynne Buffalo Wings.

WYDARZENIA: Przy Senatorskiej w niedzielę swoje Pierwsze urodziny obchodził Falafel Bejrut. W niedzielę Muzeum Historii Żydów Polskich organizowało Wielokulturową ucztę w Muzeum Polin – podróż po smakach dawnej Rzeczypospolitej W sobotę i w niedzielę w Babka do Wynajęcia przy Rondzie Radosława odbywały się targi azjatyckiego jedzenia Azja Fest. Drugi festiwal whisky w tym roku pod nazwą Whisky Live Warsaw odbywał się w weekend w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport.

OTWARCIE WKRÓTCE: Kolejne zapowiedzi nowych miejsc. Na Pradze otwiera się wkrótce Boska! Praga. Tymczasem na Powiślu otworzy się Dekant Wine Bar and Restaurant – miejsce, którego karta win jeszcze przed otwarciem została nagrodzona przez Wine Spectator nagrodą Award of Excellence 2015.

ZAMKNIĘCIA: Po ponad dwóch latach zamknęła się Wootwórnia na Saskiej Kępie

NOWA ODSŁONA: Po roku od zamknięcia, otworzyło się natomiast ponownie Bistro Pigalle przy Hożej róg Poznańskiej.

Foodie_Week_Ceviche_Bar_original

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl jadła w tym tygodniu międzynarodowo – peruwiańskie ceviche w nowym Ceviche Bar i koreańską wieprzowinę z kimchi na ostro w nowym Onggi

Froblog.pl podsumowała swoje kulinarne lato wybierając najlepsze dania sezonu letniego

Madame Edith odwiedziła Salon Kulinarny na Bielanach

Krytyka Kulinarna również wybrała się do Ceviche Baru i przewiduje, że będzie to – a właściwie już jest – hit

Little Hungry Lady w ramach przeszpiegów przed Restaurant Week zjadła festiwalowe dania w Superiore, została także fanką Soul Kitchen Bistro

TasteAway zboczyli z modnych kulinarnych szlaków Warszawy i odwiedzili rosyjską Skamiejkę

Good Place Warsaw opisywali rozruch nowej koreańskiej Miss Kimchii