Foodie Week: Miau Cafe, Kuchnia Otwarta i Prosię Bardzo Bistro

Foodie F 8 lutego 2016

NOWE MIEJSCA: Royal Wilanów nie odpuszcza kulinarnie, niedawno otwarto tam nową restaurację Kuchnia Otwarta Służewiec wzbogacił się o The Chef House. Na Mokotowskiej zamiast gruzińskiej kuchni zamkniętego Mimino zjemy teraz szwedzką kuchnię w Stockholm Bar & Canteen. Pierwsza warszawska kocia kawiarnia Miau Cafe otworzyła się na Woli. Na Woli powstała także kawiarnia oraz sklep z delikatesami i winem Grape Street. Wola ma też nową naleśnikarnię – Amical Na Śniadeckich zadebiutował w sobotę nowy barek z kanapkami z wieprzowiną na ciepło Prosię Bardzo Bistro. Również w sobotę, ale przy Kruczej otworzył się Street Sushi Grab & Go z modnymi ostatnio rolkami sushi na wynos.

FOODIE W PODRÓŻY: Foodie głównie podróżowało w tym tygodniu do Krakowa. Swoją siedzibę otworzyła tam Krowarzywa. Powstało także nowe miejsce poświęcone zupom – Zamieszanie Zupa Bar

Foodie_Week_Miau_Cafe_original

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl podglądała proces przygotowania dań w Kuchni Otwartej

Taste Away w Kuchni Otwartej znaleźli idealne miejsce na rodzinny obiad z dziećmi, w Rozbrat 20 zjedli miłe i smaczne śniadanie, ale liczyli na więcej.

Little Hungry Lady na lunch i koktajl polecała ŚRD/PŁD, na wyjątkową okazję polecała natomiast Elixir w Domu Wódki

Strefa Konsumenta odwiedziła British Buldog Pub i uznała, że do Pitbulla trochę mu brakuje