Foodie Week: Wi-Taj, Warburger na Talerzu, CK Sanacja

Foodie Z 4 kwietnia 2016

NOWE MIEJSCA: W Śródmieściu przez ostatnie dwa tygodnie dużo się działo w gastroświecie. Przy ulicy Zgoda została otwarta CK Sanacja nawiązująca menu i wystrojem do okresu międzywojennego. Przystanek Wilcza z polską kuchnią zastąpił kawiarnię Warszawską.  W budynku Compolitan pojawiła się restauracja Bagel & Friends. Wietnamsko-tajski Wi-Taj zadomowił się przy placu Konstytucji. Urban Burritos otworzyli stacjonarną miejscówkę przy Pięknej. Przy metro Świętokrzyska na onigirazu zapraszają Boskie Rollsy. Na Mokotowie działa Dobro & Dobro Espresso Bar z zawieszoną kawą a na Ursynowie Quchnia serwuje kuchnię europejską ze szczególnym uwzględnieniem włoskiej pizzy. Na Woli powstał spory przyczółek mokotowskiej burgerowni pod nazwą Warburger na talerzu. Odnotowaliśmy również dwa nowe sklepy z produktami ekologicznymi i organicznymi, to Pan Ananas przy Hożej oraz Cięta Riposta w Alei Niepodległości.

ZMIANA SZEFA KUCHNI: Sebastian Olma rozstał się z Kafe Zielony Niedźwiedź.

WYDARZENIA: W Wielki Piątek w Domu Braci Jabłkowskich odbyła się świąteczna edycja Targu Prawdziwego. W Fortecy miał miejsce Wielki Targ Wielkanocny. 1 kwietnia w Sztuki i Sztuczki gościł Night Food Market. Jak co roku zamieściliśmy nasz wybór restauracji czynnych w Święta Wielkanocne.

ZAMKNIĘCIA: Po kilkunastu miesiącach zostało zamknięte My’o’tai przy Szpitalnej.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog opublikowała relację zdjęciową z kolacji w Belvedere wydanej z okazji nagrody przyznanej szefowi kuchni.

Restaurantica zajadała się kanaryjskimi tapas w Śródmieściu w niewielkim Mojo Picon i podsumowała swoje uzależniające sześć wizyt w Rozbrat 20 Bakery & Wine.

Little Hungry Lady zamieściła relacje z warsztatów kulinarnych na Smolnej oraz z kolacji prasowej w Belvedere

Tasteaway odwiedzili Mojo Picon i wyszli zadowoleni oraz z pełnym brzuchem.

Nakarmiona Starecka była bardzo niezadowolona z jedzenia w Domu Wódki

GoodPlaceWarsaw był w Suparom Thai Food, miejscu łączącym świat tajskiego masażu z tajską restauracją.

foodie_week_20160404