Foodie Week: U Rysia, Flamm i Festiwal Ośmiornic w Tavernie Patris

Foodie F 4 października 2016

NOWE MIEJSCA: Nowe rybne miejsce właścicieli Thaisty powstało przy Rysiej i nazywa się U Rysia. Dania kuchni świata proponuje nowy Chaps na Ursynowie. Flamm to drugie po Flambeerii miejsce poświęcone tarte flambee, tym razem na Mokotowie przy Postępu.

ZAMKNIĘCIA: W tym tygodniu nie uniknęliśmy tematu zamknięć. Zaledwie po kilku miesiącach od powstania o swoim zamknięciu poinformował Mirabel z placu Zbawiciela. Zamyka się niestety również jedno ze smaczniejszych miejsc w Warszawie Kotakota Adama Leszczyńskiego.

WYDARZENIA: Bardzo dużo się działo. Przekazaliśmy Wam listę miejsc wspierających Czarny protest Czarny poniedziałek – restauracje i kawiarnie warszawskie. Informowaliśmy o zakończeniu sezonu na Nocny Market. Przez cały październik trwa Siódmy festiwal ośmiornic w Tavernie Patris. Zapowiedzieliśmy też nową inicjatywę Films For Food z polską premierą „Noma, My Perfect Storm”. Również w październiku Akademia Kulinarna Whirpool i Marco Ghia zapraszają na warsztaty Kuchnia włoska dla dzieci, wegetarian i nie tylko!

 Foodie Week (640x360)

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl opisywała rodzinną winnicę ARVAY w Tokaju, z której win możecie także skosztować w Warszawie

Froblog.pl wybrała się na jedyne w Polsce deserowe menu degustacyjne do Miodowa Cafe

Taste Away wybrali cztery miejsca na hiszpańskie tapas w Warszawie

Latające Talerze po długiej przerwie w pisaniu opowiedzieli o swojej krótkiej wizycie w SI Ristorante

Little Hungry Lady proponowała miejsca na lunch i kolacje na warszawskiej Pradze

FoodSnob.pl przyglądał się ofercie najdroższych warszawskich zestawów fine diningowych lunchowych, a także polecał pizzę dla prawdziwego foodie czyli DaCurio na Tamce