Foodie Week: Ćma, Prodiż Warszawski i The Roots

Foodie F 5 grudnia 2016

NOWE MIEJSCA: Sięgający do korzeni barmaństwa koktajl bar The Roots powstał w Domu Wódki przy Wierzbowej. Koszyki mają nowe miejsce – tym razem to jedna z trzech planowanych tam restauracji Mateusza Gesslera Ćma by Mateusz Gessler. Przy Wspólnej otworzyła się polska restauracja Spiżarnia Smaków. Również polskie smaki proponuje nowy Prodiż Warszawski przy Poznańskiej. Na Mokotowskiej powstało Bistro SPATiF towarzyszące Klubowi SPATiF. Fanów Meksyku ucieszy nowe Ale Mehico na Ursynowie. Nowe miejsce dla wielbicieli mięsnych smaków powstało w Alejach Jerozolimskich Hunter Restaurant.

PRODUKT: Podobnie jak rok temu gratka dla gości restauracji. Jest już nowy Przewodnik GoOut 2017 ze specjalną ofertą z Warsaw Foodie

WYDARZENIE: W weekend przy rondzie de Gaulle’a odbywał się Warszawski Jarmark Świąteczny. W zupełnie innym klimacie na Stadionie Narodowym, również w weekend, odbywał się Greek Food Show na targach Grecka Panorama.

 Foodie week Cma (640x433)

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl znalazła się w Raju, a nawet w Niebie, gdzie rozważała, czy trendy kuchnia hawajska przyjmie się w Warszawie.

Good Place Warsaw zjadł kapitalną Pho w Viet Street Food

TasteAway zjedli swojsko i domowo w Kresowych Smakach Walentyny, wybrali też najlepsze miejsce na rodzinne śniadanie – zostało nim NABO na Sadybie.     

AleMeksyk zjedli kuchnię wysokich lotów w N31 Roberta Sowy