Foodie Week: Grizzly Gin Bar, Pasta Fresca, Why Thai

Foodie R 12 grudnia 2016

NOWE MIEJSCA: Przy Jasnej, w miejscu po zamkniętej restauracji Gar Jakubiaka otworzyła się włoska restauracja Trattoria Tavola . Ulica Poznańska wzbogaciła się o kolejne miejsce. Grizzly Gin Bar, otwarty   w miejscu Tortilla Factory,  to  bar który ma oferować największy wybór ginów w Polsce. Nowe restauracja z kuchnią azjatycką otworzyła się ostatnio w miasteczku Wilanów. Zamigo proponuje głównie dania tajskie i wietnamskie. 

NOWE MENU: Tajska restauracja WHY THAI wprowadziła niedawno nowe menu, w którym znajdziemy nowoczesną odsłonę kuchni tajskiej. Bistecca Bistro, restauracja specjalizująca się w stekach działająca od kilku lat miasteczku Wilanów zaprasza na nowe menu w tym sezonowane sa sucho steki. 

MENU SEZONOWE: Włoska restauracja Pasta Fresca zaprasza na specjalne menu inspirowane Świętami Bożego Narodzenia, które pozwoli nam poznać, co jadają w okresie świątecznym Włosi z różnych regionów Półwyspu Apenińskiego.

WYDARZENIE: Dla tych, którzy przedświąteczny okres chcą spędzić poza kuchnia, Hotel Belotto przygotował specjalną ofertę cateringu świątecznego. We wtorek 13 grudnia w Kinie Muranów odbędzie się kolejny pokaz w ramach inicjatywy Films for Food. Miłośnicy filmów o tematyce kulinarnej będą mogli obejrzeć W obronie jedzenia – film Michaela Schwarza, nakręcony w oparciu o bestsellerową książkę Michaela Pollana pod tym samym tytułem.

Foodie Week

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog odwiedziła Regina Bar i polubiła za unikalność konceptu, charakter i odwagę. 

Foodsnob  uznał Port Royal za jedno z trzech ulubionych miejsc w Hali Koszyki. Ponownie zachwycił się restauracją Bez Gwiazdek – tym razem menu inspirowanym kuchnią Pomorza. 

Krytyka Kulinarna odkryła nowy hit  sezonu – Kieliszki na Hożej.