Spiżarnia Smaków

Foodie R 3 grudnia 2016

Spiżarnia Smaków to nowa restauracja na Wspólnej specjalizująca się w kuchni polskiej. To druga restauracja pod tym samym szyldem, pierwsza działa od czerwca na Ochocie przy Parku Szczęśliwickim. W menu Spiżarni Smaków znajdziemy m.in. tatar z przepiórczym jajem i piklami, skok z królika z duszonym porem, pierogi z dziczyzną czy jesiotra na szafranowym risotto. Właściciele nie zapomnieli również o weganach i wegetarianach, dla których przygotowali specjalne menu. Dania dla siebie znajdą również osoby na diecie bezglutenowej. W dni powszednie w godzinach 12 – 16 dostępne są zestawy lunchowe.

W wybrane weekendy Spiżarnia Smaków organizuje kulinarne mini-festiwale poświęcone różnym produktom takim np. jak krewetki, grzyby, makarony, mule… W dniach 3 – 4 grudnia restauracja na Wspólnej zaprasza na Festiwal Wołowiny QMP*, w ramach którego można skosztować żeberek przygotowanych na cztery sposoby w wersji jamajskiej, francuskiej, azjatyckiej i polskiej. 

Na weekend 10 – 11 grudnia w godzinach 12.00 – 20.00 zaplanowano Festiwal Pieczeni z Wołowiną QMP* . W rolach głównych wystąpi pieczeń Pavlova w puree ziemniaczanym i z karmelizowanymi buraczkami, pieczeń huzarska z kaszą i warzywami, a także rumsztyk w bułce z kruchymi warzywami.  Podczas Festiwalu, wszystkie pieczenie i rumsztyk będą do degustacji za darmo (wymagana jest rezerwacja telefoniczna stolika). 
Spiżarnia Smaków

źródło: materiały restauracji Spiżarnia Smaków

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Adresy: ul. Wspólna 35,  ul. Drawska 29a, Warszawa

Telefon: Wspólna: 792 557 787, Drawska: 22 253 59 27

Godziny otwarcia:
Wspólna:
pon.-piąt. 9:00-22:00,
sob.-niedz. 10:00-22:00

Drawska:
pon.-niedz. 10:00-22:00

Strona internetowa:
Facebook Wspólna,
Facebook Drawska

Rodzaj kuchni: polska

Średnie ceny: dania główne 40-60 zł

Klimat / Atmosfera: luźna

Dzielnica: Śródmieście

 

Spiżarnia Smaków żeberka

Festiwal Pieczeni QMP

źródło zdjęć: materiały restauracji Spiżarnia Smaków

* Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego

Artykuł powstał we współpracy z restauracjami Spiżarnia Smaków