Foodie Week: Za’atar, Nowina i The Roots

Foodie Z 30 stycznia 2017

NOWE MIEJSCA: Na Wspólnej został otwarty Za’atar z nazwą pochodzącą od bliskowschodniej przyprawy. Przy Nowogrodzkiej działa winebar Nowina z 400 etykietami win w ofercie. Niedaleko Sadów Żoliborskich zaprasza na kawę i ciasta (również bez glutenu) kawiarnia Sady Cafe. W Śródmieściu mięsożercy mogą kierować już swoje kroki do dwóch (!) Steakowni położonych niedaleko siebie. Sypka Mąka z Ursynowa ma w menu dania inspirowane włoską kuchnią z nawiązaniem do polskiej. Na Wileńskiej powstał LongBar – bar z koktajlami oraz kuchnią tajską i azjatycką. W miasteczku Wilanów została otwarta Mada – restauracja gruzińska.

MENU SEZONOWE: W The Roots zespół barmanów przygotował zimową kartę koktajli inspirowaną najpiękniejszymi zakątkami polskich gór.

WYDARZENIA: Anglojęzyczny miesięcznik Warsaw Insider wyróżnił najlepsze lokale i postaci stołecznej gastronomii przyznając nagrody Best of Warsaw 2016. Przy Burakowskiej zaczął działać weekendowy Targ Ryb i Owoców Morza.

 

Foodie_Week_Zaatar_Nowina_the-roots_20170130

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica w trakcie swoich wizyt we Florentin znalazła smaki nie tylko kuchni izraelskiej, ale także nuty marokańskie i wpływy polskie – nie wszystko jej tam idealnie pasowało, ale większość mezze i dań głównych była wyśmienita! 

FoodSnob  trzyma kciuki za Florentin, która ma ogromny potencjał i chociaż kuchnia się jeszcze dociera to widać tam wielki talent Wita Szychowskiego i tworzącego się ducha zespołu. 

Good Place Warsaw odwiedził na zaproszenie Żurawinę, gdzie nie zdołał zakochać się w kuchni, ale wróci na drinka.

Rukaya Cesar, blogerka mieszkająca w Anglii, podsumowała swój wypad do Warszawy – odwiedziła 9 restauracji, barów i cukierni…

Nie tylko pasta po wizycie w Domagoj miała bardzo mieszane odczucia – przystawki były smaczne, ale danie główne określiła jako średnie, miała również trochę uwag co do obsługi…