Foodie Week: Warszawski Sen, Cyderia i Skrei

Foodie Z 13 lutego 2017

NOWE MIEJSCA: W Hali Koszyki naprzeciwko Ćmy została otwarta kolejna restauracja firmowana przez Mateusza Gesslera – Warszawski Sen. Na Grochowie w dawnym zakładzie produkcji termometrów powstała lokalna kawiarnia Temperatura. Na Śniadeckich w lokalu po Prosię Bardzo pojawiło się Tłusto i Syto a na Mokotowskiej został otwarty Bar Mleczny Śmietanka. Przy Poznańskiej została otwarta Cyderia – pijalnia cydru i bar z polskimi tapasami.

PRODUKT: W ramach akcji pod patronatem Norweskiej Rady Ryb i Owoców Morza w 15 warszawskich restauracjach pojawiły się od piątku dania z norweskiego dorsza zimowego Skrei.

WYDARZENIA: Walentynki już jutro! Przygotowaliśmy nasz przegląd restauracji z menu Walentynkowym – podpowiadamy tam również co można zrobić zamiast pójścia do restauracji.

PROMOCJE: 7 lutego nasi czytelnicy mogli kupić na prezent z okazji Walentynek przewodnik GoOut w obniżonej cenie. Tylko do końca lutego trwa karnawałowa promocja Warsaw Foodie i Ulala Chef, gdzie przy zamówieniu kolacji przygotowanej przez szefa kuchni u Was w domu można zaoszczędzić aż 200 zł

FoodieWeek_Warszawski-Sen_Skrei_Cyderia_20170213

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

FoodSnob z dystansem ocenił różne okołowalentynkowe zabiegi warszawskich restauracji, a po swojej wizycie w The Bell w stylu glamour, po dłuższym zastanowieniu („Za i przeciw. Przeciw i za. Plusy i minusy.”) stwierdził, że jednak jest na tak.

Good Place Warsaw stwierdził, że do Ćmy wpadnie bardziej niż chętnie na przekąskę lub biesiadę alkoholowo-przegryzaną

Tasteaway na babski lunch poszła do Bistro Olkuska gdzie było smacznie i miło. Po rodzinnym obiedzie określili Culiinaria Italiana jako miejsce prawdziwe, autentyczne i włoskie, a z okazji dnia pizzy przygotowali mini zestawienie kilku warszawskich adresów na pizzę.

Krytyka Kulinarna dokonała subiektywnego wyboru 5 restauracji, do których wybrałaby się na Walentynki