Foodie Week: Wegemama, Lalka i Warszawski Sznyt

Foodie Z 6 marca 2017

NOWE MIEJSCA: W okolicach placu Zbawiciela została otwarta restauracja Wegemama, gdzie możemy spróbować kuchni wegańskiej z różnych stron świata. Nad Trasą Łazienkowską, przy Marszałkowskiej, powstała druga naleśnikarnia Lalka, która w menu ma nawet burgery naleśnikowe. Plac Zamkowy wzbogacił się o restaurację Warszawski Sznyt m.in. ze stekami z grilla opalanego drewnem. Na Sadybie przy Powsińskiej rozpoczęła działalność  Manohraa Thaifood.

WYDARZENIA: Z okazji święta kuchni francuskiej Goût de France, które odbędzie się 21 marca, restauracja Elixir zaprasza na specjalną kolację w atmosferze paryskich klimatów.

DZIECI: W weekendy w restauracji Blue Cactus w wybranych godzinach najmłodsi goście otrzymują darmowe Free Kids Menu i mogą skorzystać z zabaw i warsztatów przygotowanych przez animatorów.

PROMOCJE: Dzisiaj do północy nasi czytelnicy mogą kupić przewodnik GoOut w obniżonej cenie z okazji Dnia Kobiet z darmową dostawą kurierską (przy zamówieniach złożonych do 15:00 wydawca obiecuje dostawę 7 marca).

5 MIEJSC NA: Tuż przed końcem karnawału przygotowaliśmy dla Was naszą listę ulubionych kotajl barów.

 

FoodieWeek_Wegemama_Lalka_Warszawski-Sznyt_20170306

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog po pięciu latach od pierwszej relacji z Nabo Cafe powróciła tam z wielką przyjemnością – pretekstem była akcja Skrei w Warszawie.

Restaurantica również w ramach sprawdzania smaków Skrei odwiedziła Kieliszki przy Hożej gdzie kuchnia była oryginalny, nieprzekombinowana i niezwykle smaczna.

Good Place Warsaw został zaproszony do Secado i stwierdził, że nie znajdziemy tam kuchni odkrywczej i nowinek, ale miks znanych pozycji stoi na wysokim poziomie

Tasteaway wybrali pięć miejsc z kuchnią gruzińską w Warszawie

Nakarmiona Starecka odwiedziła Ciao e tutti due gdzie zachwycała się pizzą i sałatkami

Madame Edith zawitała do Mamma Marietta  i podsumowała, że ta restauracja z kuchnią włoską jest zdecydowanie godna polecenia

Ale Meksyk opublikowali relację z testowania oryginalnej kuchni wietnamskiej w… Wólce Kosowskiej