Foodie Week: Big Chlebowski, Gastro Targ i Lokal Dela Krem

Foodie Z 22 maja 2017

NOWE MIEJSCE: Po pieczywo i na kanapki z kawą możemy wbijać na Kopernika do Big Chlebowskiego. Na Hożej otworzyła wegańska cukiernia Lokal Dela Krem, a do Nowego Teatru na Mokotowie na wegetariańskie menu zapraszają Wars i Sawa w Nowym z rodowodem z Powiśla. Na Służewcu pracownicy Mordoru (i nie tylko) mogą odwiedzić indyjskie Mango House. Nad brzegiem Wisły meksykańskich smaków możemy spróbować w Gringo Bar. Mekka dla miłośników kawy – Czarna Fala – otworzyła się w Forcie Mokotów. Na Muranowie na włoskie lody i m.in. ciasta wegańskie i bezglutenowe można zajrzeć do Sweet Moments.

WYDARZENIE: W piątek i sobotę w Fortecy miał miejsce Festiwal Wódki i Zakąski. W Kamienicy Jabłkowskich przy Chmielnej ruszył cotygodniowy Gastro Targ, gdzie w weekendy do 1:00 w nocy na świeżym powietrzu zjemy dania z różnych warszawskich restauracji. W sobotę w Kinie Muranów odbył się pokaz filmu Głód mięsa w ramach cyklu filmowego FILMS for FOOD.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica po spróbowaniu prawie całego menu uznała nadwiślańskich Łowców Syren za smakową petardę i kolejny hit twórców Pogromców Meatów.

FoodSnob po doścignięciu Pana Tasaka (Wita Szychowskiego) w Opasłym Tomie zadeklarował, że będzie tam wpadał i wszystkim radzi zrobić to samo.

Good Place Warsaw po kalorycznej pizzy w Big Adriano podsumował, że nic tam nie jest udawane, a smak prawdziwie amerykański, popycha do coraz to większego, bezkarnego rozpasania. Ocenił, że solidna ilość jedzenia serwowana w Taco Bar nie zawiedzie nawet największych głodomorów.

Ale Meksyk odwiedzili El Bario i uznali , że po mimo niedociągnięć serwują tam fajną kuchnię meksykańską.

Krytyka Kulinarna po wizycie w Łowcach Syren stwierdziła, że jest to miejsce z potencjałem by stać się równie oblężoną nadwiślańską żarłodajnią jak zeszłoroczne Munchies.

Tasteaway kilkukrotnie byli w Pekin Express i wszystko co jedli było pyszne.