Foodie Week: Cucciolina, The Taps i Festiwal Wódki i Zakąski

Foodie F 15 maja 2017

NOWE MIEJSCA: Na Ursynowie powstało nowe miejsce z piwem i kuchnią międzynarodową tytułem nawiązujące do słynnego filmu Tarantino KILL BILL Resto Bar. Cucciolina to nowy pizza bar na Ochocie, gdzie właściciel serwuje pizzę w stylu Melbourne wykorzystując receptury i kombinacje składników poznane na antypodach. Nowy multitap z rzemieślniczymi piwami aż na trzech poziomach powstał przy Sienkiewicza – The Taps. Nowy Świat ma nowe miejsce z kuchnią wietnamską, a szczególnie kilkoma rodzajami zupy pho – Mama Pho

WYDARZENIA: Dokumentalny film o mięsie i związanych z nim emocjach Głód Mięsa zostanie wyświetlony w ramach FILMS for FOOD w sobotę 20. maja. Po projekcji odbędzie się dyskusja z fanami i przeciwnikami mięsa, a jeszcze później specjalna kolacja w Butchery&Wine. W miniony piątek zapraszaliśmy Was na kolejną edycję Mielżyński Bud Break 2017,czyli otwartej degustacji win. Tym razem tematem były wina naturalne, biodynamiczne i organiczne.

Już w najbliższy weekend 19 i 20 maja odbędzie się Festiwal Wódki i Zakąski w Fortecy przy Zakroczymskiej. Bezprecedensowe wydarzenie – pierwszy w Polsce i na świecie festiwal wódki – uświetni mnóstwo wydarzeń np. prezentacja planów Muzeum Wódki, debiut w Polsce amsterdamskiego centrum przeciwdziałania efektom kaca, turniej najlepszych teamów barmańskich.

NOWA ODSŁONA: Odnowiony Bar Gdański na Muranowie wystartował po kilku miesiącach remontu. Serwuje klasykę polskiej kuchni barów mlecznych od lat 50tych.

PRODUKT: W zeszłym tygodniu pisaliśmy także o Pomadkach Luksusowych  – nowych eleganckich ręcznie krojonych pomadkach, smakiem przypominających krówki.

SEZONOWE MENU: Restauracja Słoik z pasażu Wiecha przygotowała nowe menu Nasze kasze oparte o pęczak, jaglaną, bulgur i inne kasze

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Food Snob odwiedził NOWO, gdzie po pierwszej lekturze karta go nie powaliła, a po konsumpcji przyznał, że Jakub Botta tworzy tu zgrabne dania.

Good Place Warsaw wybrał się do Zakładu Mięsnego, by zjeść… pizzę i wypić drinka.