Foodie Week: Pacyfik, Thai Ice i Batuka Originals

Foodie Z 8 maja 2017

NOWE MIEJSCA: Batuka Originals to barek z kuchnią azjatycką i nepalską, który od lutego działa na Ochocie. Bar Pacyfik z tequilą i mezcalem otworzył się przy ulicy Hożej. Na Kamionku w budynku dawnej drukarni pojawiła się duża restauracja Drukarnia. Na Chmielnej podwoje otworzył bar Bubble Waffle serwujący bąblowate gofry w różnych smakach. Na Bemowie po dania tex-mex można wpadać (lub dzwonić) do Fresh Burrito. W Alei Niepodległości na ruską heroinę i wieprzowe nóżki zaprasza Warszawski Flip. Na Nocnym Markecie premierowo pojawili się Kroketas sprzedający krokiety np. z kaczką czy z kokosem. 

NOWE MENU: W Blue Cactus przygotowano wiosenne menu m.in. z quesadillas z wędzoną piersią kaczki i ceviche z białej ryby a w piątkowe i sobotnie wieczory można posłuchać tam muzyki na żywo.

NOWA ODSŁONA: Thai Ice z Krakowskiego Przedmieścia w nowym sezonie pojawiło się przy Kinie Kultura. Mr. Pancake nieznacznie zmienił lokalizację i znacznie odświeżył menu – teraz są tam m.in. freak shake’i i super bowls.

WYDARZENIA: Przy okazji 6 Biegu Wegańskiego zorganizowano 6. Targ Wegański. W The Cool Cat rozpoczął się Buddha Bowls Week. Opublikowaliśmy nasz wybór restauracji i kawiarni czynnych 1 i 3 maja.

ZAMKNIĘCIE: Noce i Dnie, Targ Rolny oraz Targ Ryb i Owoców Morza zakończyły działalność w halach przy Burakowskiej.

FOODIE W PODRÓŻY: W Katowicach w Żurowni możecie sprawdzić jak smakuje grubiorz, kulebele czy hajery. Na podbój Wrocławia wybrali się Pogromcy Meatów i zainstalowali tam swój przyczółek.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica poleca Bar Pacyfik miłośnikom tequili, mezcalu i kulinarnych podróży przez egzotyczne kuchnie świata. Z kolei po udanym obiedzie w gin barze Nowo stwierdziła, że dania przygotowane przez tamtejszego szefa kuchni mają charakter, są różnorodne, a z karty nie wieje nudą. 

Foodsnob dokonał mocno pogłębionej analizy ramenów Luizy Trisno serwowanych w Om Nom Nom  i stwierdził, że jest to ramen przyzwoity, na który będzie wpadał (aczkolwiek brakuje mu nieco do poziomu z Ramen Girl).

Good Place Warsaw wybrał pięć restauracji z kuchnią koreańską w Warszawie i Sulejówku.

Tasteaway poleca weekendowe obfite śniadania w Shuku oraz ramen (prawie taki jak Japonii) w Uki Uki.

Nakarmiona Starecka po biesiadowaniu w gin barze Nowo ma zamiar tam wpadać z większą bandą ziomali, bo będą się tam dobrze czuć. 

 

FoodieWeek_Pacyfik_Thai-Ice_Batuka-Originals-20170508