Foodie Week: Viet Street Food Mordor, Tygiel i Buenos Nachos

Foodie F 8 stycznia 2018

KONKURS: Z okazji swoich pierwszych urodzin Ruza Roza zaprosi aż 1000 osób na bałkańską ucztę, w ramach tej puli my w naszym konkursie rozdajemy naszym czytelnikom aż 400 zaproszeń!!! Wystarczy jedno słowo, zdanie, kilka zdań, film czy zdjęcie, które najbardziej kojarzycie z bałkańską ucztą! Trywialnie proste. Zapraszamy do udziału, najlepiej pod konkursowym postem na fanpage’u Warsaw Foodie.

NOWE MIEJSCA: Zebrało się sporo nowości po kilku świątecznych i tuż po-świątecznych tygodniach. Bielany wzbogaciły się o nowe miejsce meksykańskie Buenos Nachos. Białołęka ma z kolei nowe greckie miejsce Ellada Souvlaki Bar. Na Żoliborzu powstało nowe miejsce twórców Faworów – Nowa Fala. Biznesowa część Mokotowa powitała drugą lokalizację wietnamskiej restauracji znanej już z Saskiej Kępy – Viet Street Food Mordor. Śródmieście ma kilka nowości, a konkretnie ul. Moliera ma nową japońsko – hiszpańską restaurację Gabriel de Garcia & Sakana, do które wchodzi się przez sushi bar Sakana. Turecka Anatolia zastąpiła polskie Varso Vie przy Pl. Konstytucji. Tymczasem przy Smolnej powstała Filoksenia – póki co na śniadanie i lunch. Tymczasem na Starych Mieście otworzyła się restauracja indonezyjska Sambal. Bez nowości nie pozostaje również Wola, otworzyła się tam nowa indyjska restauracja Sukh. Stary Mokotów ma nową kantynę Tygiel – na śniadania, lunche i coś słodkiego. Nowość pojawiła się też w Łomiankach – przy Dolnej powstała Arina z kuchnią polską i europejską. W nowych miejscach nie pozostaje bez głosu Miasteczko Wilanów, przy Hlonda powstała kawiarnia Cortado Sisters Cafe.

ZAMKNIĘCIA: Przed świętami ostatnie dania w lokalizacji przy Foksal podał Opasły Tom Kręglickich, w lutym planowany jest powrót miejsca w innej lokalizacji.

ŚWIĄTECZNIE: Świątecznie jak zwykle podpowiadaliśmy Wam Restauracje czynne w Święta, a przed świętami – jeśli ktoś nie zdążył, zawsze można nadrobić – proponowaliśmy 5 prezentów pod choinkę dla foodie.

FOODIE W PODRÓŻY: Tym razem opisywaliśmy nową francuską restaurację z chińskim szefem kuchni Chez Nicholas w Krakowie.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl wybrała The best of 2017 – najciekawsze nowe restauracje

Nakarmiona Starecka wybrała 6 najlepszych miejsc na śledzika

FoodSnob podziwiał drogę Ole! przy Pl. Trzech Krzyży – od tapasów do fine diningu

Minta Eats podsumowała Najlepsze, co zjadła w ubiegłym roku

Taste Away zjedli „całkiem jak w Hiszpanii” w nowej odsłonie La Iberica przy Burakowskiej

Good Place Warsaw poczuł się jak w Seulu w KoreaTown Rest, docenił „poszukującą” kuchnię w Polot w kuchni polskiej, nie przybił „czarnej piątki” Czarnej Wodzie przy Bartoszewicza, niespodziewanie natomiast trafił w jego gust hiszpański El Botellón.