Foodie Week: Magazynova, Stanley’s i Do Bo Do

Foodie Z 12 lutego 2018

NOWE MIEJSCE: Na obrzeżach Mordoru pojawiła się rodzinna restauracja MagazyNova, gdzie można posilić się kryjąc się przed Okiem Saurona. Coś na ZĄBkowskiej to nowa praska knajpka z kuchnią polską opartą na własnym pieczywie, domowych tartach, wypiekach oraz daniach fit. Niedaleko placu Konstytucji został otwarty Stanley’s Bar – nowy fast food z Teksasu. Na Pradze Południe U Mirona można zjeść m.in. dania znane z foodtrucków Mirona wzbogacone o domową kuchnię polską. W miejscu po Opasłym Tomie na Foksal zaczęło działać DO BO DO ze stylizacją nawiązującą do lat 30. ubiegłego wieku. Food truck Pasibus znany z burgerów dorobił się lokalu w Złotych Tarasach.

WKRÓTCE: Na Powiślu wkrótce zostanie otwarte nowe miejsce na pierogi – Le’pię Sandry Kotowicz, znanej m.in. z Top Chefa.

WYDARZENIE: Dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze zestawienie 7 miejsc na nietypowe pączki w Tłusty Czwartek – gdzie opisywaliśmy gdzie można zjeść np. pączkoburgera albo pączki z kminkiem…

PROMOCJA: W ostatni weekend nasi czytelnicy mogli skorzystać z promocji walentynkowej Przewodników GoOut 2018. Obecnie można je kupić w cenie standardowej, ale tylko od nas z darmową dostawą kurierską.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Madame Edith odwiedziła chińską restaurację z jedzeniem z kociołków Tang Hotpot w Miasteczku Wilanów i rekomenduje ich jako świetne miejsce na niecodzienny obiad lub kolację.

Krytyka Kulinarna przygotowała zestawienie 6 najlepszych miejsc na faworki.

Good Place Warsaw kontynuuje opisy śniadań z warszawskich knajp w cyklu Śniadanie dobrze i tanio

Maciej Je opublikował swoje zestawienie 5 miejsc na randkę w Warszawie

Tasteaway odwiedzili Kanapę – wyszli stamtąd najedzeni i zadowoleni.

Na Ostrzu Języka poleca Chmielarnię, porządną kuchnię nepalską w jeszcze bardziej porządnej cenie