Foodie Week: UL, Savor i Bez Przesady

Foodie Z 25 września 2017

NOWE MIEJSCA: W lokalu po Blueberry’s przy placu Zbawiciela została otwarta nowa restauracja i winiarnia Savor by Jung & Lecker. Na polskie placki, pierogi, zupy i podpłomyki można zaglądać na Piękną do Bez Przesady. Przy Poznańskiej w lokalu po Cyderii pojawił się bar UL, gdzie można wpadać do późnych godzin na zupy, kanapki czy miski z różnorodnymi składnikami. SOSISER z kuchnią międzynarodową otworzył się przy ulicy Bagno.

ZMIANA SZEFA KUCHNI: Sebastian Olma, zwycięzca II edycji Top Chefa zmienił barwy klubowe – obecnie został szefem kreatywnym w restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich.

WYDARZENIA: W ramach inicjatywy Films For Food 21 września w kinie Muranów miał miejsce pokaz filmu „Głód mięsa”, po którym można było wziąć udział w kolacji organizowanej przez restaurację Ed Red.  W ostatni piątek, 22 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich odbył się jednodniowy szampański festiwal Warsaw Bubbles Day.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica była w polsko-koreańskich Powidokach gdzie doceniła umiejętność łączenia smaków, dania wymalowane na talerzach, sympatyczną obsługę, a także bardzo przystępne ceny…

Nakarmiona Starecka zwizytowała Bar Pacyfik, który przywołał u niej wspomnienia z dzieciństwa – „Policjantów z Miami” i „Żar tropików”.

Ale Meksyk odwiedzili Pełną Parą Na Nowo – wrażenia z wizyty były bardzo pozytywne, ale to nie tylko ze względu na smak ale również atmosferę i wystrój lokalu.

Tasteaway cieszyła się resztkami polskiego lata oraz zdrowym i smacznym jedzeniem w Rabarbarze.

Good Place Warsaw stwierdził, że Frida na Nowym Świecie to miejsce smaczne i przyjemne