Foodie Week: COSMO Bar, Schabowy i Merlin

Foodie F 30 października 2017

NOWE MIEJSCA: Nowy koktajl bar promujący polskie sezonowe smaki i ekologię powstał w budynku Cosmopolitan. Nazywa się COSMO Bar. W klimacie polskich smaków, ale bardziej do jedzenia, otworzył się nowy bar z polską kuchnią Schabowy przy Obrzeżnej na Mokotowie. Z kolei kuchnię polską i ukraińską proponuje nowy Merlin na Wawrze.

WKRÓTCE OTWARCIE: Chińska kuchnia bez glutaminianu sodu? Właśnie na takiej wersji postanowiła skupić się restauracja MAO, która wkrótce otworzy się przy Marszałkowskiej.

WYDARZENIE: Debata poświęcona kuchni żydowskiej Żydowskie jedzenie – zapomnienie czy powrót odbyła się w środę w Audytorium Muzeum Polin.

FOODIE W PODRÓŻY: W Krakowie natomiast powstał Pizzatopia oferująca rzemieślniczą pizzę przygotowywaną z lekkostrawnego ciasta.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog zabrała swoich czytelników na wycieczkę do Lyonu, do legendarnej Restauracji Paula Bocuse’a wyróżnionej trzema gwiazdkami Michelin.  

FoodSnob obiecał trzymać kciuki za szefa kuchni Chłodna 15 by Wilamowski w drodze do gwiazdki Michelin.

Pyza Made in Poland była pod wrażeniem prostoty, dbałości o składnik, bezpretensjonalnej atmosfery i rozsądnych cen w Schabowym. Odkryła też – jej zdaniem – najlepszą kuchnię wietnamską w Polsce w nowym miejscu Vietnamka

Good Place Warsaw uznał, że dla L’arc Varsovie warto się pofatygować na Mokotów.