Foodie Week: Hala Gwardii, San EscoBar i Polana

Foodie Z 9 października 2017

NOWE MIEJSCA: Pod koniec września swoje podwoje otworzyła Hala Gwardii, nowa weekendowa przestrzeń gastronomiczno–targowa w Śródmieściu gdzie m.in. miłośnicy serialu Narcos mogą wpadać na kolumbijskie kanapki do San EscoBar. Niedaleko Hali Koszyki już czynna na stałe jest Koreanka. Kilka dni temu w Alejach Jerozolimskich został uruchomiony Wegetariański Bar Mleczny. Klubokawiarnia Polana będąca połączeniem sali zabaw i kawiarni zaprasza do Miasteczka Wilanów.

WYDARZENIA: Jak co roku w Tavernie Patris październik jest miesiącem Festiwalu Ośmiornic! W miniony weekend oficjalnie zakończono sezon na Nocnym Markecie. Na Zamku Ujazdowskim i w Qchni artystycznej miały miejsce 5. Targi Książki Kulinarnej zorganizowane przez Martę Gessler.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica miło spędziła czas przy smacznych daniach domowej polsko-francuskiej kuchni w Lawendowym Domu na Górnym Mokotowie.

Ale Meksyk mieli bardzo pozytywne wrażenia po wizycie w Repubblica Italiana.

Tasteaway zawodowo spędzili sporo czasu w Hali Gwardii i opisali kilka miejsc, w których można tam zjeść.

Maciej Je za namową kolegi udał się do Marii Kolendry gdzie urzekła go prostota dań, na sushi poszedł do Sushi Baru Don, gdzie jednak nie znalazł za dużo smaku.