Foodie Week: Je’leń, Babel i Talerzyki

Foodie F 2 października 2017

NOWE MIEJSCA: Nowa indyjska restauracja Indian Taste powstała na Żoliborzu Artystycznym. Saska Kępa wzbogaciła się o nową naleśnikarnię Crepe Cafe. Maryensztadt Craft Beer & Food powstał przy Szerokim Dunaju na Starówce. Miejsce jest pod auspicjami browaru rzemieślniczego Maryensztadt ze Zwolenia, oferuje menu degustacyjne z beer pairingiem. Nowa Klubokawiarnia Babel powstała przy Próżnej, jest miejscem o szerokiej ofercie kulturalnej. Je’leń to nowa wegateriańska knajpka przy Puławskiej, tuż obok baru Alinka. Serwuje wege klopsiki w różnych wersjach. Nowe miejsce właścicieli Bazaru Kocha otworzyło się kilka dni temu przy Mokotowskiej. Nazywa się Talerzyki i koncentruje się na małych formach. A przy Żelaznej, w miejscu zamkniętego Warburgera, powstał lokal z bułeczkami bao Ban Bao.

WYDARZENIA: W niedzielę na Bulwarach Wiślanych odbywał się 7 zabiegany targ wegański i bieg wegański. Tymczasem w ramach cyklu Films For Food, któremu patronujemy, w najbliższy czwartek (5.10) i sobotę (7.10) zostanie wyświetlony Film o kawie i odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące z dyskusją i cuppingiem na czele.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl odpowiadała na pytanie Gdzie zjeść nad Wisłą wybierając się do Powidoki Bistro

Nakarmiona Starecka odkryła street food z jajami przy Hożej czyli Bar Pacyfik. Opisywała też rychłe otwarcie Hali Gwardii

Madame Edith zachwycała się japońskim gotowaniem na Ochocie w Sato Gotuje

Taste Away wybrali 5 pysznych i uzależniających miejsc na Ochocie.

Good Place Warsaw wybrał się do jednego z miejsc, które żyje zawsze – Pikanterii na Saskiej Kępie