Foodie Week: Winsky, Shrimp House i Pink Lobster

Foodie F 27 listopada 2017

NOWE MIEJSCA: Przy Poznańskiej powstało nowe miejsce z ciekawą ofertą śniadaniową, czynne w tygodniu już od 7 rano – Good Start Deli. Marszałkowska wzbogaciła się o nową wietnamską restaurację Xin Chào. Podają aż 7 rodzajów słynnej wietnamskiej zupy pho. Na Bemowie otworzyło się nowe włoskie miejsce z Boną w nazwie – BONAppetit. Nad Wisłą, tuż obok Zachodniego Brzegu, powstał nowy wine and whisky bar z małymi formami do jedzenia.Winsky Wine’n’Whisky Bar ma niesamowity widok na rzekę, nawet zimą. Ogromne emocje wzbudził następca Palmiera przy Żurawiej – cały różowy Pink Lobster z homarami, ośmiornicami i wieloma innymi w ofercie. Hitem tygodnia jednak był, po kilkunastu tygodniach oczekiwania, wreszcie otwarty Shrimp House Warszawa na Tamce. Oferuje dania z krewetkami z różnych kuchni świata.

ZAMKNIĘCIA: Ptactwo niestety nie dało rady. Przy Pięknej pożegnaliśmy SAS Duck & Chicken A ponieważ miejsce miało wielu fanów, nikt nie rozumie dlaczego.

WYDARZENIE: Tymczasem jeszcze przez trzy dni do końca listopada można się zajadać innym ptactwem – Gęsi wylądowały w menu iGreka i Tawerny Patris.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl wybrała się na mięso do Meat Warsaw w Okrąglaku przy Emilii Plater

FoodSnob nękany przez znajomych zrobił przegląd śniadań w Warszawie Top 8 śniadań Foodsnoba

Madame Edith wystawiła Vietnamce solidną 4 za całokształt  

Good Place Warsaw udał się z wizytą do ukrytego miejsca z koreańską kuchnią – Koreanki

Pyza Made in Poland wybrała się do Mizu Sushi na omakase – Japońską wersję szefowskiego menu degustacyjnego