Foodie Week: Burek i Pita, Lokalne Farmazony, Fatto a Mano

Foodie Z 4 grudnia 2017

NOWE MIEJSCE: Na Żoliborzu zostały otwarte dwie sąsiadujące ze sobą restauracje – Fatto a Mano z kuchnią włoską i Polot z kuchnią polską. Na Saskiej Kępie Tomasz Jakubiak otworzył Lokalne Farmazony, stacjonarną wersję swojego foodtrucka. Burek i Pita w Alejach Jerozolimskich to drugi lokal bałkańskiej piekarni z Pragi Północ. Dzieje się na Tarchominie – pojawiła się tam indyjska restauracja Tandoori Spices oraz kawiarnia Ceramiczna Cafe Bar.

 

PRODUKT: Podobnie jak rok temu gratka dla fanów jedzenia poza domem. Jest już nowy Przewodnik GoOut 2018 ze specjalną ofertą z Warsaw Foodie

 

ZAMKNIĘCIE: Solec 44, evergreen z Powiśla ogłosił po siedmiu latach działalności, że będzie czynny tylko do 23 grudnia.

WYDARZENIA: W ostatnią sobotę Magazyn Usta już po raz trzeci zorganizował Święto Ciała

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica stwierdziła, że Vietnamka nieźle sobie daje radę i jeśli lubicie kuchnię z tego regionu to również polubicie tą knajpkę. Na Mokotowie wyczaiła nową ukraińską restaurację Kanapa, gdzie wszystkie potrawy były świetnie skomponowane, zaskakiwały wyglądem, a jednocześnie były niezwykle smaczne.

Froblog podsumowała 10 lat Frobloga

Good Place Warsaw na obiad prosty i niewymuszony, smaczny i znajomy poleca Ranczo na Saskiej Kępie. Kontynuuje również przegląd dobrych i tanich śniadań w stołecznych knajpkach.

Krytyka Kulinarna wyszła z Ban Bao z mieszanymi uczuciami – było kilka rzeczy godnych pochwały i kilka do pominięcia…

Tasteaway polecają mocno na obiad i kolację Tang Hotpot z chińskimi kociołkami

Pyza Made in Poland wybrała trzy hity z menu w Xin Chào na placu Unii i zamierza tam wrócić na przegląd całego menu