Foodie Week: Kanapa, La Chica Sandwicheria i La Iberica Burakowska

Foodie F 11 grudnia 2017

PROMOCJA: Kupony rabatowe i vouchery do ponad 300 restauracji znajdziecie w najnowszym przewodniku GoOut 2018, a z Warsaw Foodie darmowa dostawa przewodnika.

NOWE MIEJSCA: Na Mokotowie przy Narbutta otworzyła się nowa restauracja Kanapa z nowoczesną kuchnią ukraińską. Koszykowa ma nowy bar i restaurację – Mish Mash Cocktail & Food. Miasteczko Wilanów wzbogaciło się o kolejnego przedstawiciela kuchni chińskiej – Tang Hotspot serwuje dania w gorących kociołkach. Na Woli powstało miejsce czynne od śniadania do kolacji – Moment Wola.

NOWE ODSŁONY: Znana ze swojej foodtruckowej odsłony i wcześniejszej lokalizacji La Chica Sandwicheria otworzyła się na Solcu. Serwuje kuchnię inspirowaną ulicznym jedzeniem słonecznej Florydy. Słynna La Iberica – hiszpańska kuchnia, kiedyś Knajpa Roku Gazety – przeniosła się do nowej lokalizacji na Burakowskiej.

WYDARZENIA: Dziś rozpoczyna się i potrwa do 20 grudnia Festiwal Amerykańskiej Wołowiny ‘Taste of Legend’. W kilkunastu warszawskich restauracjach zjemy specjalne menu z daniami z amerykańskiej wołowiny.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

FoodSnob.pl testował z OpenCard Winosferę

Maciej Je chwalił Schabowego, którego ma pod domem. Na kawę i ciacho wybrał się do CoffeeDesk przy Wilczej.