Foodie Week

Foodie Week: Uwolnić Kury, Mesa Portuguesa, Ukim

Foodie R 15 stycznia 2018

KONKURS: Z okazji swoich pierwszych urodzin Ruza Roza zaprosi aż 1000 osób na bałkańską ucztę, w ramach tej puli my w naszym konkursie rozdajemy naszym czytelnikom aż 400 zaproszeń!!! Wystarczy jedno słowo, zdanie, kilka zdań, film czy zdjęcie, które najbardziej kojarzycie z bałkańską ucztą! Trywialnie proste. Zapraszamy do udziału, najlepiej pod konkursowym postem na fanpage’u Warsaw Foodie.

NOWE MIEJSCA: Nowe wegańskie miejsce specjalizujące się w burgerach – Uwolnić Kury otwarto niedawno przy Chmielnej. Zjemy tu dania roślinne,  bezglutenowe, bez konserwantów i substancji słodzących. Portugalskiej kuchni możemy spróbować na Mokotowie, w nowej restauracji Mesa Portuguesa prowadzonej przez portugalczyka. Wielbicieli dań azjatyckich zainteresuje nowa restauracja przy Chłodnej – Ukim.

OTWARCIE WKRÓTCE: Już niedługo przy Pięknej otworzy się Arigator Ramen Shop, miejsce poświęcone ramenowi.

WYDARZENIE: Podobnie jak w zeszłym roku zebraliśmy aukcje WOŚP, które mogą być atrakcyjne dla foodies – warsztaty kulinarne, kolacje, vouchery do restauracje. Licytujcie i wspierajcie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Niektóre akcje jeszcze trwają. Siema!

FOODIE W PODRÓŻY: Tym razem zabieramy Was do Poznania, gdzie od niedawna działa Kuchnia PoWolnośćTutejsza kuchnia jest w 99% wegańska, za 1% niewegański odpowiadają serniki.

Foodie Week

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl wybrała The Best of 2017: moje restauracyjne przeboje.

Madame Edith odwiedziła  Onggi – koreańską kuchnie w pięknym wnętrzu.

Nakarmiona Starecka wróciła ukojona i najedzona po zjedzeniu ukraińskich dań w babcinym wydaniu U Sióstr.

Good Place Warsaw testował połączenie węgorza i mango w Silk and Spicy przy rondzie Waszyngtona. Wybrał też swoje ulubione lokale sushi w Warszawie.

Na Ostrzu Języka przypomniała sobie smaki dzieciństwa w restauracji Stary Dom. 

Wariacje restauracje  wybrała się do tureckiej restauracji Anatolia na niedzielny obiad z rodziną.