Foodie Week: Eufemia, Klawa Szama i Dom Obiadowy

Foodie F 5 lutego 2018

NOWE MIEJSCA: W budynku ASP w Śródmieściu otworzyłą się Eufemia – nowy tap bar z piwami rzemieślniczymi i restauracja. Przy Rondzie Wiatraczna powstała Klawa Szama z menu w większości polskim, pisanym gwarą warszawską. Przy Jana Pawła II otworzyła się indyjska restauracja Bombay Lounge. Dom Obiadowy to nowe miejsce wieloletniego szefa kuchni U Fukiera. Serwuje domową kuchnię na Mokotowie. Czwarta już Trattoria Rucola otworzyła się w Miasteczku Wilanów w budynku Royal Wilanów.

NOWY SZEF KUCHNI: Nowym szefem kuchni Genesis został Paweł Kibart W lutym wystartowało nowe menu skupione wokół dań z pieca Mibrasa.

NOWA ODSŁONA: Zdrowa Konkurencja przy Placu Bankowym zmieniła profil. Miejsce oferuje teraz azjatyckie menu, za które odpowiedzialni są sąsiedzi z Thaisty.

KONKURS: 400 zaproszeń do Ruza Roza zostało rozdane! Rozwiązaliśmy konkurs „Bałkańska Uczta”. Zwycięzców powiadomiliśmy w prywatnych wiadomościach.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl wybrała się do Odkupienia Win, gdzie – jej zdaniem – kuchnia jest nieprzekombinowana i na dobrym poziomie, a towarzyszą jej niezłe wina dobrane przez sympatycznego i doświadczonego sommeliera.

Froblog.pl wybrał swoje Miejsce Roku 2017. W tym roku wyróżnienie dostała restauracja Rozbrat 20

Good Place Warsaw opisywał otwarcie Trattoria Rucola Wilanów w prawdziwie włoskim stylu

Krytyka Kulinarna chwaliła teleportację na ulice Sajgony za sprawą jedzenia w Vietnamce. Wybrała się także do Kanapy, gdzie – jej zdaniem – „kuchnia zwala z nóg, a ceny nie”.

Madame Edith sprawdzała UKIM przy Chłodnej i choć pomysł na azjatycki miszmasz z początku nie do końca ją przekonał, to przyznała, że wykonanie dań jest smakowite.