Foodie Week: Rioni, Kuchnia Konfliktu i Frog in the Fog

Foodie Z 26 lutego 2018

NOWE MIEJSCE: Na Wilczej otworzyła się Kuchnia Konfiktu, gdzie możemy spróbować dań przygotowanych przez uchodźców. Przy placu Zbawiciela pojawił się nowy szyld gruzińskiej restauracji Rioni, która zastąpiła Savor by Jung & Lecker. Na Mokotowie możecie spróbować wietnamskiej kuchni ulicznej w Banh Mi Viet. W Miasteczku Wilanów można zjeść jelenia w Guinessie albo małże w pomarańczach w otwartym w piątek Frog in the Fog.

ZAMKNIĘCIE: Kolejna próba reaktywacji lokalu przy Kruczej zakończyła się niepowodzeniem – po ośmiu miesiącach zamknęła się Mozaikowa Krucza

WYDARZENIE: Anglojęzyczny miesięcznik Warsaw Insider przyznał warszawskim restauracjom i szefom kuchni nagrody Best of Warsaw 2017. W niedzielę miłośnicy kuchni roślinnej mogli odwiedzić Wege Bazar – Wegańskie Delikatesy.

ZMIANA SZEFA KUCHNI: Zbyszek Gawron – znany między innymi z Bibendy albo Zbig Eatz na barce Wynurzenie – został szefem kuchni w wegetariańskiej Ósmej Kolonii.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH

FoodSnob odwiedził Kromki na Muranowie gdzie zachwycił się detalem i smakiem dań oraz Zdrową Konkurencję, gdzie próbował tajskiego fusion z elementami z innych kuchni azjatyckich

Good Place Warsaw zjadł w restauracji Besamim w Muzeum Polin najlepszy bufet jaki miał dotąd przyjemność spróbować.

nietylkopasta.pl całość swojej wizyty w La Iberica podsumowała jednym słowem: genialne!

Tasteaway wybrali się na niedzielne śniadanie do Mordoru do MagazyNovej i polecają, żeby zrobić sobie taki poranek

Na Ostrzu Języka była w Ruza Roza i stwierdziła, że nie było jeszcze idealnie, ale zdecydowanie jest smacznie a atmosfera bardzo przyjemna. AïOLI zostało przez nią ocenione jako miejsce pełne kontrastów.

Krytyk Kulinarny na występach gościnnych w Warszawie zachwycał się czeskim piwem w Bohemii, do którego skosztował też kilku pozycji z menu.