Foodie Week: Future, Nobu i Portoryko

Foodie Z 26 marca 2018

NOWE MIEJSCE: W ponad stuletniej kamienicy przy Nowym Świecie działa restauracja NOBU z kuchnią inspirowaną francuską klasyką. Na Woli w Portoryko Cafe można napić się kawy organicznej parzonej alternatywnymi metodami zajadając się do tego włoskimi wypiekami. Future to nowa restauracja na Muranowie, która zastąpiła Gadkę Szmatkę. Na Mokotowskiej w lokalu po Shabu Shabu działa SaigonKa z kuchnią wietnamską.

WYDARZENIE: Żarcie na Kółkach – weekendowy zlot 100 foodtrucków pod Stadionem Narodowym zainaugurował sezon mobilnych barów. Przy Oczki miłośników kuchni roślinnej zgromadził Wege Bazar – tym razem pod hasłem Wegańska Wiosna.

PROMOCJA: W ramach programu Citi Specials można skorzystać z rabatów już w 51 restauracjach w Polsce – przygotowaliśmy listę 21 warszawskich lokali razem z mapką.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica odwiedziła wegetariańską Fallę i zjedzone tam dania pełne aromatycznych przypraw przeniosły ją do krajów Bliskiego Wschodu czy północnej Afryki.

Froblog opisała DO BO DO – doceniła dbałość o produkt i atrakcyjną prezentację, ale uznała, że kuchnia jest przekombinowana i pozbawiona smaku…

Na Ostrzu Języka podsumowała, że w ORZO są niedociągnięcia jak to w każdej nowej knajpie, ale jest naprawdę dobrze.

Tasteaway zawitali do Saigonki gdzie było smacznie, aromatycznie i kolorowo

Good Place Warsaw ocenił, że w Mao póki co działają przystawki i drinki za to brakuje dokształcenia kadry, dopracowania dań głównych czy zróżnicowania menu lunchowego.

Wariacje Restauracje żałowała, że nie została powalona przez Sajgonkę na kolana zarówno smakiem dań jak i jakością obsługi.

Kulinarnie Niepoważni mieli bardzo pozytywne ogólne wrażenie z Mao – polecają, żeby tam zajrzeć i spróbować zwłaszcza przystawek i drinków, nie polecają żeby tam iść tylko na dania główne.