Foodie Week: Mięsny, Falla i Mikkeller Bar

Foodie Z 12 marca 2018

NOWE MIEJSCE: Na Saskiej Kępie otworzył się nowy lokal Mięsny Deli & Bistro – połączenie bistro i sklepu mięsnego. Na Mokotowie, niedaleko siedziby Banku Millennium działa Cafe & Bistro Pozytywka. Adres przy Oboźnej próbuje odczarować Falla wegetariańska restauracja z kuchnią bliskowschodnią. Warszawskie Zapieksy to barek z zapiekankami, który od niedawna karmi na Muranowie. Na Woli można rozpocząć dzień śniadaniem i zakończyć go koncertem gitarowym w No i Gitara. Na Powiślu, niedaleko Centrum Nauki Kopernik, została otwarta uzbecka restauracja Ikat. I na zakończenie coś dla piwoszy – na tyłach Chmielnej tłumy pojawiły się na otwarciu duńskiego Mikkeller Bar.

NOWA ODSŁONA: Po dłuższej przerwie drink bar El Koktel ponownie działa w Śródmieściu przy ulicy Górskiego.

WYDARZENIE: W sobotę kawosze odwiedzali trzecią edycję Warszawskiego Festiwalu Kawy. W pierwszy dzień wiosny po raz kolejny Goût de France przybliżać nam będzie kuchnię francuską w 130 restauracjach w całej Polsce – my mamy listę 19 warszawskich restauracji i ceny ich propozycji menu.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH

Restaurantica ucieszyła się z otwarcia Kromki Bistro na Muranowie, bo po spróbowaniu połowy menu oceniła, że dania są pięknie podane, świetnie przyrządzone, obsługa sympatyczna a relacja cen do jakości i wielkości porcji – znakomita! Z kolei po odwiedzinach w MagazyNovej na obrzeżach Mordoru uznała, że to restauracja  prowadzona z sercem i pasją co widać na sali i na talerzach.

Maciej Je wpadł do Taco Libre, zjadł, po czterech godzinach wrócił ponownie, żeby znów coś przekąsić i w efekcie doszedł do wniosku, że przekonał się do taco.

Foodsnob po zjedzeniu nowego menu w Rozbrat 20 stwierdził, że to już nie jest neo-bistro a zdecydowanie casual fine dining.

Good Place Warsaw poleca Vegan Ramen Shop wszystkim sympatykom japońskich zup niezależnie od „bycia vege”.

Krytyka Kulinarna oceniła Arigator Ramen Shop jako miejsce z potencjałem i życzy im jak najlepiej.

Na Ostrzu Języka wróci do Bułkę przez Bibułkę na Zwycięzców pod warunkiem, że bajgle będą odpowiednio ciepłe a zupy dostępne również w weekend. Dobrze wróży – choć nie zachwyca – zetknięcie z kuchnią Stacji Grochów, o której napisała także, że tak mógłby wyglądać każdy warszawski multitap.

Madame Edith ucztowała w Bombaj Massala, restauracji dotychczas znanej jej głównie z zestawów zamawianych do biura. Teraz gorąco, z czystym sumieniem, zachęca do wybrania się tam osobiście.