Foodie Week: Pankejk, Setka i The Bite

Foodie F 19 marca 2018

NOWE MIEJSCA: Krakowskie Przedmieście na początku marca wzbogaciło się o nową naleśnikarnię Pankejk. Aż dwa nowe miejsca opisywaliśmy w tym tygodniu na Ochocie. Wegański Mr. Falafel otworzył się przy Radomskiej. Tymczasem Dickensa ma nową pizzerię o nazwie… Pizzeria na Dickensa. W wegańskich klimatach wzmocnił się również Mokotów. Przy Domaniewskiej powstała Wegeneracja – przeniesiona z Otwocka. Słynna wrocławska Setka – polska kuchnia i bar, czynna prawie całą dobę – otworzyła swoją lokalizację w Warszawie przy Świętokrzyskiej. Nowe miejsce z polską kuchnią ma również Miasteczko Wilanów – to The Bite, gdzie szefem kuchni jest znany z Top Chefa Kamil Kędzierski.

ZAMKNIĘCIA: Po kilkunastu miesiącach zamknął się przy Świętokrzyskiej 14 Inny Wymiar, który proponował polską kuchnię. Wcześniej w tej lokalizacji zamknął się już Lokal 14.

WYDARZENIA: Jedyne tej klasy wydarzenie odbędzie się w Warszawie w kwietniu. Lexus Hybrid Cuisine to siedmiu szefów kuchni z całego świata, posiadających w sumie aż 10 gwiazdek Michelin. Ich dań będzie można skosztować trzeciego dnia wydarzenia.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

FoodSnob opisywał swoje refleksje z nowej odsłony Rozbrat 20, które to miejsce zaliczył do kategorii ‘casual-fine dining’.

Madame Edith podała 12 dobrych adresów na śniadanie w Warszawie

Krytyka Kulinarna chce się ustawiać w kolejce do Arigator Ramen Shop przy Pięknej.

Good Place Warsaw sprawdzał czy Fusion Sushi na Bemowie jest tak zachęcające, jak przesyłka, którą od restauracji otrzymał