Foodie Week: Golden Apricot, El Krepel i Coś do Bułki

Foodie F 16 kwietnia 2018

NOWE MIEJSCA: Przy Foksal swoją karierę zakończyła Gastronomia Foksal 18 a rozpoczęła kaukaska restauracja Golden Apricot ze smakami głównie Gruzji i Armenii. Wilcza ma nowe miejsce Coś do Bułki – z kanapkami z szarpanym mięsem. Śniadeckich, niedaleko Kremu, ma nową kawiarnię i cukiernię, z pączkami w głównej roli i ścianą pełną kwiatów – El Krepel. Przy Poznańskiej, w miejscu istniejącej od wielu lat Osterii, powstał nowy sushi bar Na Sushi. Z kolei Bracka wzbogaciła się o kolejną włoską restaurację – Włoszczyzna Pizza & Bar.

WYDARZENIA: Tydzień zdominowało trzydniowe wydarzenie Lexus Hybrid Cuisine, w którym uczestniczyli szefowie-gwiazdy z całego świata (łącznie 10 gwiazdek Michelin) i „dream team” polskich najlepszych szefów kuchni. W sobotę w Kinie Muranów odbywało się natomiast wydarzenie Films For Food pod patronatem Warsaw Foodie – projekcja filmu Boginie Jedzenia i dyskusja z udziałem Foodie F.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica odwiedziła kilkukrotnie Bistro pod Sowami na Pradze – oceniła, że to doskonałe miejsce na obiad czy kolację i jest to teraz jedna z jej ulubionych restauracji.

Weseli Hedoniści podziwiali koncentrację smaku w Plato w Miasteczku Wilanów

Good Place Warsaw wybrał się na Francuską, gdzie przewiduje rychłe kolejki do Spoko Buły.

Głodna dokonała spisu najlepszych jej zdaniem ciastek w Warszawie

Kulinarnie Niepoważni wrzucili Mąkę i Wodę do kategorii „drogi średniak”. Obwieścili też koniec burgerów i wybrali top 5 kanapek, które musisz zjeść