Foodie Week: Pycha na Widelcu, Kram i Le’pię

Foodie Z 23 kwietnia 2018

NOWE MIEJSCE: Bar z pierogami Le’pię Sandry Kotowicz został otwarty w sobotę na Powiślu. Na Starej Ochocie Pycha na Widelcu zaprasza m.in. na pizzę i makarony. Saska Kępa wzbogaciła się o Chmielołaka Bis – nowe miejsce na piwo rzemieślnicze i pasujące do niego przekąski. Na Żoliborzu w Kramie od poniedziałku do soboty można się zaopatrzyć i spróbować na miejscu produktów spożywczych od niewielkich wytwórców, przekąsek oraz domowych wypieków i przetworów.

WYDARZENIE: W ostatnią niedzielę miłośnicy kuchni wegańskiej mogli wziąć udział w Wege Bazarze zorganizowanym pod hasłem – Jemy Trawę.

Już tylko do najbliższej niedzieli można spróbować różnych dań wielkiej greckiej mięsnej uczty podczas festiwalu Meat the Greek w Tavernie Patris.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Madame Edith oceniła, że El Krepel to śliczny lokal ze smacznymi wypiekami i instagramowymi różami.

Good Place Warsaw docenił kuchnię w Regina Bar i wybrał najlepsze miejsca na ramen w Warszawie.

Kulinarnie Niepoważni po wizycie w Zdrowej Konkurencji polecają, że warto tam zajrzeć, bo dania są ciekawe i smaczne.

Na Ostrzu Języka wybrała się do Chmielołaka Bis i ucieszyło ją, że oprócz 10 kranów z piwem jest tam co zjeść i mają zróżnicowane menu.

Wariacje Restauracje była w Polocie i rekomenduje, że można tam nakarmić swoją rodzinę i siebie czymś wartościowym i bardzo dobrym