Foodie Week: Chmeli Suneli, Supperlardo, Madame Szpakowska

Foodie F 28 maja 2018

NOWE MIEJSCA: Chinkali, chaczapuri i inne specjały kuchni gruzińskiej podaje nowo otwarta przy Wilczej restauracja Chmeli Suneli. Wilanów ma nową koreańską restaurację z koreańskim grillem Gung. Jest też nowe włoskie miejsce, tym razem przy Willowej na Mokotowie, nazywa się Altro Locale. Mokotów ma również azjatyckie 5 Składników – pierwsza lokalizacja miejsca od 2 lat funkcjonuje przy Chmielnej, a druga od niedawna na rogu Narbutta i Boboli. Właściciele Mąki i Wody po dwóch latach przygotowań otworzyli miejsce ze świeżym chlebem i własnej roboty wędlinami Supperlardo. Nowy koktajl i tapas bar powstał przy Kruczej. Nazywa się Madame Szpakowska a specjalnością są tu kiełbasy w różnych odsłonach.

WYDARZENIA: Niespodziewanie po wielu perturbacjach w weekend ruszył trzeci sezon Nocnego Marketu. W weekend odbywał się w Łazienkach Izraelski Piknik. W niedzielę natomiast rozpoczęło się pierwsze w Polsce międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne Terroir Warsaw. Warsaw Foodie jest patronem wydarzenia, na naszym Instagramie znajdziecie sporo Insta Stories z niedzielnej konferencji.   

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Krytyk Kulinarny podsumował, że podany mu w ogrodzie restauracji Kanapa chłodnik może śmiało stawać w konkury z najlepszymi w klasie.

Na Ostrzu Języka opisywała swoje wrażenia z Nocy Muzeów i towarzyszącego jej Żarcia na kółkach

Krytyka Kulinarna wybrała się na „prawdopodobnie najbardziej instagramowe śniadanie na mieście” do Pink Lobstera

Taste Away znaleźli nowe miejsce, a właściwie foodtruck z pizzą przy Ogrodzie Saskim – Pizza di Strada

Good Place Warsaw wybrał swoją ulubioną cukiernię i jest nią nowe Deseo przy Burakowskiej

Wariacje Restauracje wybrała swój Top 10 azjatyckich miejsc w Warszawie