Foodie Week: Roszki, Tutti Santi i Terroir Warsaw

Foodie F 7 maja 2018

NOWE MIEJSCA: Tutti Santi to pierwszy warszawski lokal sieci, której patronuje Valerio Valle, mistrz Włoch w pizzy klasycznej. W menu aż 40 rodzajów pizzy. Przy Konstruktorskiej na Mokotowie powstało Semo Cafe ze kawą paloną na miejscu, przekąskami i wypiekami. Muranów ma nową lodziarnię – to Roszki przy Andersa, ale to nie koniec nowości na Muranowie. Przy Stawki otworzyła się restauracja Kompromis z kuchnią międzynarodową. Nowości powstają także w Hali Koszyki – Buena Vista Social Food z kuchnią karaibską i hawajską zajął miejsce po zamkniętych Siewcach Smaku. Nowoczesną kuchnię arabską proponuje nowe miejsce Modarest w Alejach Jerozolimskich.

NOWE MENU: Nowym lunchowym menu i otwartym ogródkiem zaprasza do siebie mokotowska Kanapapięciodaniowe lunchowe menu zjemy tu w cenie 32zł.

CIEKAWE MIEJSCA: Naturalne lody i świeżo palona kawa to główne atuty Śmietankowego Cafe we Włochach.

WYDARZENIA: 1 Maja odbywał się Piknik Warszawski Majówka w Klubie Iskra. Przed nami natomiast międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne – forum oraz wspólna kolacja polskich i zagranicznych szefów kuchni. 27 i 28 maja w Warszawie odbędzie się Terroir Warsaw. Patronujemy tej imprezie.  

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl opowiadała o podróży dookoła świata, jaką przeżyła dzięki dwugwiazdkowej restauracji DSTAGE w Madrycie.

Weseli Hedoniści docenił świetne jedzenie ze świetnymi winami przy świetnej obsłudze w Kieliszkach na Próżnej.

Kulinarnie Niepoważni zaliczyli Ukim do swojego top 10 azjatyckich lokali w Warszawie. Kontynuując azjatyckie wątki, wybrali się także na Saską Kępę do Viet Street Food.

Good Place Warsaw odwiedził Cafe Crystal żeby skosztować Bingsu – koreańskich deserów lodowych z płatków śniegu. Zachwycał się poziomem serwowanych kanapek w Pogromcach Meatów. Stworzył własną mapę i wybrał swój top ramenów w Warszawie.  Odkrył też „rzadką, jednak bardzo pożądaną” uniwersalność Cosmo Baru.

Głodna rozważała czy wegańskie sushi może być dobre na przykładzie Youmiko Vegan Sushi

Na ostrzu języka dobrze się bawiła w TANG HOTPOT w Wilanowie ale jedzenie jej nie porwało. W Klubie Prawnika odczuli oszczędności w składnikach na własnych językach i nie polecają tego miejsca nikomu. W Paście przy Kamionkowskiej doceniła prostotę i swojskość.

Wariacje Restauracje sprawdzała nowe menu w ORZO. Na samo wspomnienie wizyty w Viet Street Food chciała tam wrócić i zjeść wszystko jeszcze raz. Natomiast w LE’PIĘ Sandry Kotowicz zjadła prawdopodobnie najlepsze restauracyjne pierogi w życiu.