Foodie Week: Chude Ciacho, Eden Bistro, Grunt i Woda

Foodie Z 11 czerwca 2018

NOWE MIEJSCA: Restauracja Eden Bistro z daniami kuchni roślinnej otworzyła się w lokalu po Kuchni Funkcjonalnej na Saskiej Kępie. Na Muranowie została otwarta cukiernia Chude Ciacho gdzie można zaopatrzyć się w wegetariańskie słodkości w formule „bez”, czyli bez glutenu, laktozy, nabiału, dodatku cukru. Nadwiślański bar Grunt i Woda wzbogacił się o weekendową restaurację na dachu gdzie w kuchni rządzi Anna Klajmon, znana m.in. z telewizyjnego programu Top Chef. Na Mokotowie przy Woronicza otworzyła się klubokawiarnia Daleko jeszcze?

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH

Restaurantica uznała bar Winsky za najciekawsze kulinarnie miejsce nad Wisłą, z dobrą kuchnią, profesjonalną obsługą i ogródkiem z widokiem na rzękę.

Wariacje Restauracje odwiedziła Zorzę i oświadczyła, że już nigdy więcej tam nie wróci.

Good Place Warsaw był zadowolony ale nieco rozczarowany poziomem ostrości po skosztowaniu curry z foodtrucka Curry Gang.

Kulinarnie niepoważni dzielili się licznymi potrawami w Regina Bar i wyszli stamtąd zadowoleni ze względu na świetną aurę, cudowne jedzenie i niesamowity klimat. Wcześniej zaś przeprowadzili test korporacyjnych kanapek roznoszonych w warszawskim Mordorze.

Weseli hedoniści zajrzeli do l’Enfant Terrible i było fantastycznie