Foodie Week: Europejski Grill, Prime Cut i Yatta Ramen

Foodie F 4 czerwca 2018

NOWE MIEJSCA: 

Po wielu latach remontu otworzył się najbardziej ekskluzywny w Warszawie Hotel Raffles Europejski na Krakowskim Przedmieściu, a wraz z nim wystartowała hotelowa restauracja Europejski Grill. Krucza nie przestaje się zmieniać. Kilkanaście dni temu powstał tam nowy tapas i wine bar o nazwie Detapeo. Serwuje w większości dania kuchni hiszpańskiej. Twarda ma z kolei nowy steak house. Nazywa się Prime Cut, a menu oparte jest na stekach, rybach i owocach morza przyrządzanych na grillu opalanym węglem drzewnym. A ponieważ nie ma tygodnia bez nowego miejsca azjatyckiego, tym razem pisaliśmy o Yatta Ramen – nowej ramenowni, która zadebiutowała jako foodtruck na Nocnym Markecie, ale wkrótce otworzy swój stacjonarny lokal przy Bartoszewicza.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Madame Edith odwiedziła miejsce, o którym uczyła się jeszcze na studiach z historii sztuki – otwartą po 74 latach cukiernię Lourse w Hotelu Raffles Europejski.

Krytyka Kulinarna, która „wysoko sobie ceni koncepty ukierunkowane na konkretne danie czy produkt” doceniła uczciwe, domowe gotowanie w Schabowym 

Good Place Warsaw docenił kalendarz promocji (i nie tylko) w Cho Cho San. Docenił również nową odsłonę Eufemii przy Krakowskim Przedmieściu – lokalu, do którego chodził na obiadki jeszcze na studiach.

Wariacje Restauracje zachwyciła się dobrej jakości mięsem i kilkoma prostymi dodatkami w Mięsnym na Saskiej Kępie.