Foodie Week: Keboom, Mugi i The Cool Cat TR

Foodie Z 25 czerwca 2018

NOWE MIEJSCE: Wegański kebab Keboom! został otwarty na Starym Mokotowie przy ul. Dąbrowskiego. W miejscu po Delikatesach Esencja przy Marszałkowskiej działa teraz The Cool Cat TR z potrawami inspirowanymi kuchnią azjatycką. Pizza uliczna na plaży w Ogrodzie Saskim – w tym sezonie to możliwe dzięki Pizza di Strada. Na Wspólnej powstała japońska Mugi gdzie poczesne miejsce w menu zajmują rameny i panierowane szaszłyki kushiage. Przy Muzeum Polskiej Wódki w praskim Koneserze w trybie non-stop działa bar WuWu z szeroką ofertą przekąsek. Restauracja  Mint Grey Flavours z designerskim wnętrzem otworzyła się na Białym Kamieniu, niedaleko Pola Mokotowskiego.

WYDARZENIE: W niedzielę w Fortecy Kręglickich można było odwiedzić Festiwal Wina Polskiego Białe Czerwone, żeby osobiście się przekonać o walorach smakowych rodzimych produktów branży winiarskiej – w poniedziałek wstęp na festiwal ograniczony będzie już tylko dla przedstawicieli branży gastronomicznej.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH

Little Hungry Lady opublikowała listę wegańskich restauracji Wegańska Warszawa 2018, która jest rezultatem inwestygacji prowadzonych przez ostatnie dwa miesiące.

Wariacje Restauracje opisała Coctail Bar Max, który uwielbia za atmosferę i pyszne, kreatywne koktajle.

Kulinarnie Niepoważni skosztowali kuchni Bao Bao Yummy Vietnam i to co tam do nich głównie przemawiało to lekkość potraw.

Good Place Warsaw był bardzo zadowolony ze swojej wizyty w Mięsnym Deli, udało mu się również odnaleźć drogę do East Go West gdzie przypadły mu do gustu dania kuchni portugalskiej.

Tasteway ocenili, że La Catrina to miejsce, w którym poczujecie Meksyk

Na Ostrzu Języka zaakceptowała zaproszenie restauracji Nobu na prezentację karty lunchowej i uznała, że na kuchni nie zawiedzie się tu nikt.