Foodie Week: Punkt Zaczepienia, Warszawski łotr i Bottega del Gusto

Foodie F 23 lipca 2018

NOWE MIEJSCA: Przy Chmielnej powstał nowy zaczepny bar Punkt Zaczepienia z – jak twierdzą twórcy – luźną atmosferą i jedzeniem typu „sztos”. Nad Wisłą ruch jak co lato, od czerwca działa tam stoisko z naleśnikowymi wrapami Crepeus. Swoje nowości kulinarne ma także Praga Południe, przy Kruszewskiego powstał tu bar z rzemieślniczymi piwami Warszawski Łotr. Puławska ma natomiast nową kawiarnię Sielsko Anielsko, w której zjemy m.in. domowe ciasta, zdrowe batony i trufle. Caracas Latin Flavours to nowe miejsce na Ursynowie specjalizujące się w tradycyjnych wenezuelskich kanapkach arepas. Przy Hożej powstało Lente Modern Mediterranean które proponuje nowoczesną kuchnię śródziemnomorską.

ZAMKNIĘCIA: Nie obyło się bez zamknięć. Przy Smolnej po ponad półtora roku od otwarcia, zamknęło się Florentin z kuchnią izraelską i bliskowschodnią.

CIEKAWE MIEJSCE: W tej kategorii opisywaliśmy dla Was Bottega del Gusto – kawiarnię, winiarnię i delikatesy specjalizujące się w produktach pochodzących z Półwyspu Apenińskiego. Lokal otrzymał niedawno certyfikat Eccellenze Italiane przyznawany tym miejscom na świecie, które używają oryginalnych włoskich produktów.

OTWARCIE WKRÓTCE: Przy Hożej otworzy się wkrótce Posypane – Fabryka Makaronu.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl opisywała swoje wrażenia z Korfu, gdzie foodies zachwycą się gajami oliwnymi, winnicami, egzotycznymi kumkwatami czy znakomitą kuchnią z wpływami greckimi i weneckimi. W Warszawie odwiedziła Żywą Kuchnię – która jej zdaniem jest idealnym miejscem na zdrowy posiłek wśród zieleni.

Głodna wybrała swoje ulubione stoiska na Hali Mirowskiej a wśród nich Królową całej Hali

Kulinarnie Niepoważni uznali, że pora na recenzję ostrego meksykańskiego jedzenia i napisali o Buenos Nachos. Zastanawiali się co można stworzyć w oparciu o jedno danie – pierogi – w kontakście L’epię. Opisywali historię od blogera do cukiernika w Deseo. Sugerowali także co jeść na Nocnym Markecie.

Wariacje Restauracje dzielili się wrażeniami z nowego miejsca z polską kuchnią – W Wekui z nowego miejsca z kuchnią śródziemnomorską L’AVANTI.

Warszawski Smak opisywał świetne tapasy na Woli – Bistro Odolany

Krytyka Kulinarna z ciekawości, czy temat ramenu sie kiedyś wymydli wpadła do Yatta Ramen

Na Ostrzu Języka kibicuje Kraftom i Meatom, docenia ich pokorę i otwarcie na uwagi klientów. Z kolei jedzenie w Bistro Pod Sowami to dla niej niewątpliwa uczta dla oczu.

Good Place Warsaw zrobił toplistę „dobrych chinoli w Warszawie”. Ocenił Przystań Nową Falę jako lokal „zdolny ale leniwy”. Z miłości do japońskiego rosołu wybrał się do Yatta Ramen.

Rozkoszny stwierdził, że w Superiore jest (kulinarnie) pięknie.