Foodie Week: Warszawski Mostek, Festiwal Ośmiornic i Czarna pizza

Foodie F 8 października 2018

NOWE MIEJSCA: Pera to nowa restauracja otwarta w Alei Krakowskiej przez właścicieli tureckiej restauracji Maho, działającej od lat we Włochach. Kubek w Kubek Bistro otworzyło się niedawno na Mokotowie w lokalu po zamkniętej restauracji Magazynowa. To drugi lokal właścicieli mokotowskiej kawiarni działającej od 5 lat przy ulicy Grażyny. Warszawski Mostek otworzył się niedawno na Powiślu. W menu restauracji znajdziemy popularne dania kuchni amerykańskiej: sandwiche, burgery, a także dania główne takie jak rib eye, new york, boczek wieprzowy z żebrem czy kurczak z rożna.

WYDARZENIA: W niedzielę na Nowym Mieście odbywała się szesnasta edycja Warszawskiego Święta Chleba

SEZONOWE MENU: W czwartek ruszyła kolejna, dziewiąta już edycja Festiwalu Ośmiornic w Tavernie Patris. Przeróżne dania z ośmiornicą zjemy w restauracji do końca października.

NOWE MENU: Trattoria Boccone przy Siedmiogrodzkiej wprowadziła do swojego menu Czarną Pizzę – kolor pizza zawdzięcza naturalnemu węglowi bambusowemu.

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl oceniła Prosciutterię na Powiślu jako to „klimatyczne miejsce z włoskimi antipasti i winem.” Polecała posłuchać włoskich opowieści właścicieli.

Taste Away znaleźli arabski streed food w najlepszym wydaniu w Tahinie przy Wilczej.

Good Place Warsaw rozważał czy Superiore (po włosku „wyższy” ale także „lepszy”) uczynił ze swojej nazwy samospełniającą się przepowiednię

Kulinarnie Niepoważni recenzując Quattro Piatti byli troszkę zdziwieni, że w Warszawie co i rusz powstają włoskie knajpy, ich zdaniem bowiem ostatnie lata należą zdecydowanie do kuchni azjatyckiej.

Wariacje Restauracje wizytując San Thai przeżyła niezapomnianą podróż oraz ucztę dla podniebienia.

Na Ostrzu Języka określiła Superiore jako miejsce przesadnie skromne.