Foodie Week: Udon Noodle Bar, Munchies i Rico

Foodie F 5 listopada 2018

NOWE MIEJSCA: DOMuzeum przy Pańskiej to nowa kawiarnia twórców żoliborskiej restauracji DOM. Krucza ma nowe miejsce. W lokalizacji, w której mieściło się już kilka miejsc w ciągu ostatnich lat, m.in. Craft Ukrainian Kitchen, powstało Delish Comfort Food. Wielkim newsem minionego tygodnia był powrót słynnego Munchies, znanego do tej pory z Barki Wynurzenie i swojej lubelskiej siedziby. Munchies otworzyło się w lokalu przy Rosoła na Ursynowie. Tymczasem Marszałkowska ma nowe miejsce z kuchnią chińską – Udon Noodle Bar specjalizuje się w daniach z makaronem udon i pierożkach dim sum. Przy Jana Pawła II otworzyło się nowe miejsce z kuchnią tex-mex Rico. Szefem kuchni jest tu Krzysztof Lech, znany do tej pory m.in. z Nabo.

WYDARZENIA: Jak co roku podsumowywaliśmy dla Was miejsca czynne 1 listopada. W tym roku jednak prosiliśmy o pomoc czytelników, a całą listę widać w komentarzach na naszym Facebookowym profilu.  

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Madame Edith na takie kartacze jak w Fermencie Praskim czekała całe lata

Krytyka Kulinarna ogłosiła dołączenie Europejskiego Grilla do ekstraklasy restauracji w mieście  

Taste Away z Zielonego Niedźwiedzia z nową szefową kuchni Oliwią Bernady wyszli „zadowoleni, najedzeni, w świetnych humorach”.

Na Ostrzu Języka rozważała czy Soul Kitchen to uczta dla ducha czy podniebienia

Good Place Warsaw upił się lodami w El Botellon

Kulinarnie Niepoważni odwiedzili „mikro cukiernię z ogromnym sercem” czyli Miss Mellow