Foodie Week

Foodie Week: Nigina, Polana Smaków, Fork

Foodie R 7 stycznia 2019

NOWE MIEJSCA: Na Targówku otworzyło się nowe włoskie miejsce Przyjaciele Pizza & Food z szefem kuchni pochodzącym z Włoch. Nigina to pierwsza tadżycka restauracja w Warszawie otwarta niedawno przy placu Konstytucji. Nowa restauracja Roberta Sowy – Fork Restaurant otworzyła się przy Wspólnej.

NOWE ODSŁONY: Polana Smaków to nowa większa lokalizacja restauracji Andrzeja Polana otwarta niedawno przy Emilii Plater, która zastąpiła Małą Polanę Smaków przy Belwederskiej.

WYDARZENIA: Tuż przed Świętami jak zwykle odbył się Wielki Świąteczny Targ w Fortecy Kręglickich. Jak co roku przygotowaliśmy dla Was długą listę restauracji czynnych w Święta, Sylwestra i Nowy Rok. W sobotę w restauracji Aurelio ruszył cykl wydarzeń Nocne życie Starej Warszawy poświęcony koktajlom i potrawom z okresu przedwojennego.

ZAMKNIĘCIA: Restauracja Salto zamknęła się po prawie 5 latach od otwarcia.

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Froblog podsumowała 12 miesięcy na blogu w tym ponad 300 odwiedzin w miejscach związanych z jedzeniem. Wybrała też miejsce roku 2018.

Restaurantica w ramach podsumowań roku wybrała 15 najciekawszych miejsc otwartych w Warszawie w 2018 roku.

Madame Edith odwiedziła Eden Bistro, które rozkochało ją w sobie od pierwszej wizyty.

Glodna podsumowała 2018 rok, wybrała m.in. 3 ulubione miejsca w Warszawie.

Pyza Made in Poland podsumowała trendy w restauracjach azjatyckich.

Tasteaway zarekomendowali 5 miejsc na super lunch w Warszawie, przedstawili także 19 kulinarnych zachwytów

Ale Meksyk opisał upadki i wzloty meksykańskich restauracji, które odwiedził w 2018 roku.

Good Place Warsaw na polskie jedzenie zaprosiłby zagranicznych gości do Enoteki, a gdy zatęsknił za sushi, wybrał się do Wolę Sushi.

Na Ostrzu Języka grała w ruletkę gastronomiczną w Kuchni Warszawskiej na Starym Mieście. Przyznała medal pierwszeństwa wśród restauracji tajskich dla Naam Thai. Opublikowała również swój ranking najlepszych restauracji i food trucków w 2018.

Kulinarnie niepoważni zachwycili się włoskim jedzeniem i atmosferą Prosciutteria Powiśle.,odwiedzili też Pho2 na Powiślu, którą uznali może za nienajlepszą, ale smaczną i urokliwą.

Foodie Week