Terroir Warsaw

Terroir Warsaw

Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12 Śródmieście

WYDARZENIE

27 Maj, 2018
Więcej szczegółów:

Terroir Warsaw 27 i 28 maja

Foodie R 23 kwietnia 2018

Terroir Warsaw to międzynarodowe wydarzenie gastronomiczne – forum oraz wspólna kolacja polskich i zagranicznych szefów kuchni, które odbędzie się 27 i 28 maja w Warszawie. Jego głównym tematem będą zmiany zachodzące na polskiej scenie kulinarnej.

27 maja w Fortecy Kręglickich odbędzie się forum, podczas którego zaproszeni goście będą rozmawiali o teraźniejszości i przyszłości polskiej gastronomii w tym o potencjale i promowaniu polskiej kuchni jako marki. Goście z zagranicy podzielą się swoimi doświadczeniami m.in. z Norwegii, Kanady, Irlandii, Niemiec czy Australii.

Dzień później – 28 maja w  restauracji Zoni kilkunastu polskich i zagranicznych szefów kuchni ugotuje wspólną kolację. W wydarzeniu wezmą udział uznani polscy i zagraniczni szefowie kuchni m.in. Amanda Cohen (Nowy Jork), JP Mc Mahon (Irlandia), Mark Best (Sydney), Robert Trzópek (Bez Gwiazdek), Justyna Słupska-Kartaczowska (Jadka), Aleksander Baron (Zoni). Terroir Warsaw skierowane jest do szefów kuchni, restauratorów, sommelierów, foodies. Bilety na Terroir Warsaw (zarówno na forum jak i na kolację) można kupić na stronie Terroir Warsaw.

WarsawFoodie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Terroir Warsaw