Jak wspierać gastronomię w okresie epidemii koronawirusa?

Marta Michalska 26 marca 2020

Dla wielu branż wprowadzenie rozporządzeń i wielu obostrzeń ze względu na pandemię koronawirusa jest sytuacją niewątpliwie trudną. Sektory turystyczny, hotelarski i rozrywkowy to tylko kilka spośród tych, które już teraz ponoszą straty. Ze względu na profil nasz serwisu, my skupimy się na branży gastronomicznej, która wskutek podjętej do odwołania decyzji o zamknięciu między innymi restauracji i lokali gastronomicznych (z możliwością funkcjonowania jedynie w systemie dostaw i odbiorów osobistych) odczuwa straty. Jako konsumenci mamy możliwość zminimalizowania dotkliwych skutków tej sytuacji. O tym, jak możemy się do tego przyczynić – piszemy poniżej.


Zamówienia z dostawą do domu lub z odbiorem osobistym

Restauracje są zamknięte dla gości, ale realizują dowozy (sami lub przez firmy pośredniczące) i oferują możliwość odbioru osobistego. Listę miejsc, które realizują dostawy znajdziecie na naszej stronie. Listę staramy się aktualizować na bieżąco, bo wciąż widzimy coraz to nowe miejsca, które decydują się na uruchomienie dowozów.

Warto sprawdzać profile społecznościowe Waszych ulubionych restauracji, kawiarni a nawet coctailbarów, bo w obliczu nowej sytuacji część miejsc uruchomiła opcję dowozów, mimo iż wcześniej nie oferowały takiej możliwości. Opcją, która staje się coraz bardziej popularna jest dowożenie składników na zasadzie do-it-yourself (czyli na przykład osobno makaron i sos do makaronu lub poszczególne składowe ramenu – wywar, makaron, dodatki – zapakowane osobno), z których w domu można samodzielnie „złożyć” danie na talerzu.

Vouchery do restauracji i kawiarni do zrealizowania w przyszłości

Jeżeli macie swoje ulubione miejsca, możecie skorzystać z opcji wykupienia vouchera do danej restauracji i zrealizowanie go, gdy sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie. Takie vouchery można zakupić dla siebie lub dla bliskiej osoby na prezent.

Opcji zakupu voucheru do zrealizowania w przyszłości najlepiej szukać na stronie internetowej lub profilu społecznościowym danego miejsca, lub poprzez aplikację FineBite czy stronę www.lunchnext.com.

 

Posiłek dla lekarza

Inną opcją, wartą uwagi, są tak zwane zawieszone posiłki dla lekarzy. Zamówione danie z restauracji po opłaceniu trafi do medycznej placówki lub szpitala. Taką możliwość oferuje aplikacja FineBite, a do akcji #gastropomaga wciąż dołączają nowe lokale gastronomiczne.

 

Wspieranie lokalnych dostawców i producentów

Rzemieślnicze piekarnie i cukiernie stają się coraz bardziej popularne. Te, które działają na terenie Warszawy to między innymi piekarnia Rano, Pochlebnie (przy współpracy z cukiernią Montażownia), Cała w mące, czy Bread Morning. Chleb można kupić także w cukierni Kukułka. Część miejsc działa w trybie zamówień, dlatego najlepiej śledzić informacje na profilach społecznościowych.

Jeśli interesują Was przetwory, artykuły garmażeryjne, świeże pasty lub inne produkty od lokalnych dostawców, możecie skorzystać z opcji internetowych zakupów na Hali Gwardii. Zamówienia dokonuje się poprzez stronę www.sklephalagwardii.pl. Aby móc odebrać paczkę z zamówieniem w sobotę, zakupu należy dokonać do czwartku do końca dnia. Wpłatę za zakupy dokonuje się na jedno bankowe.

Jeżeli macie swoje inne ulubione lokalne sklepy i miejsca, warto śledzić informacje udostępniane na ich stronach www i na profilach społecznościowych o tym, jak można wesprzeć je w związku z aktualną sytuacją.

 

Wsparcie w … sieci!

Macie swoje ukochane restauracje, które często odwiedzacie? A może jakiś czas temu odwiedziliście nowe miejsce, które Was zachęciło do ponownych odwiedzin? Podzielcie się swoją recenzją na profilu społecznościowym! Wasza recenzja ma szansę skłonić inne osoby do odwiedzin po ustaniu stanu epidemii lub do zamówienia jedzenia z dostawą do domu.

 

Sytuacja, którą mamy na ten moment jest wyjątkowa. Każdy z nas chce normalnie funkcjonować, mimo trudnych warunków. Jesteśmy zdania, że każdemu z nas należy się wsparcie, dlatego starajmy się je okazywać osobom z naszego otoczenia i doceniać ludzi i miejsca, które dawały nam przyjemność.

Sobie życzymy, abyśmy nie musiały pisać w serwisie o miejscach, które niestety się zamknęły wskutek strat, które wyrządziła epidemia koronawirusa i gorąco liczymy na to, że już niedługo każdy z Was będzie miał możliwość zjedzenia posiłku w swojej ulubionej restauracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *