Foodie Week: Pyza Warszawska, Wege Wilanów i Dziki Las

Foodie F 25 marca 2019

NOWE MIEJSCA: Przy Krakowskim Przedmieściu w miejscu zamkniętego Baru Warszawa otworzyła się nowa restauracja z kuchnią polską, a szczególnie pierogami i pyzami Pyza Warszawska. Mokotów ma nowe włoskie miejsce Panozzo – specjalnością są tu panini czyli kanapki przygotowane z pieczywa wypiekanego na bieżąco w specjalnym piecu i serwowane z różnymi dodatkami mięsnymi, wegetariańskimi czy rybą. Wilcza w Śródmieściu wzbogaciła się o nowy bar Jasne czy Ciemne – na piwo, wino, drinka czy coś do jedzenia. Miasteczko Wilanów ma nowy bar dla wegetarian i wegan – Wege Wilanów oraz naleśnikarnię Dziki Las z ciekawym motto „każdy ma swój las w głowie” serwującą m.in. naleśniki z dziczyzną.

WYDARZENIA: W niedzielę, 24 marca w Pałacu Kultury i Nauki odbywała się kolejna edycja Wege Festiwalu

 

PISZE SIĘ NA BLOGACH:

Restaurantica.pl zjadła i bardzo chwaliła rzemieślniczą pizzę w Amuni. Chwaliła także Skamiejkę, którapo ośmiu latach od otwarcia są pełne ludzi i bez rezerwacji ciężko się do nich dostać.”  

Na Ostrzu Języka właścicielom Yathai gratulowała „świetnego smaku i umiejętności przeniesienia tych aromatów na drugi koniec świata”.

Taste Away wyszli najedzeni, ale czegoś im brakowało w Yathai

Good Place Warsaw stwierdzi, żewizyta w Bangkok Soi to dla bywalców tajskich restauracji przyjemne wyjście ze sfery komfortu, to opłacalne ryzyko”. Odwiedził też koktajl bar Weles, który jest dla niego wyznacznikiem skali „dziesięć na dziesięć”.

Krytyka Kulinarna odwiedziła Ul Yafo i stwierdziła, że „nie jest źle, ale nie jest też doskonale”.

Wariacje Restauracje odwiedziła Ale Glorię, która „przywołała wspomnienie z dzieciństwa, domowymi pierogami”.