5 miejsc na bezę

Foodie F 15 września 2013

Beza to ostatnio jeden z popularniejszych deserów w restauracjach. Pojawia się w menu miejsc czynnych od lat, jak i tych, które dopiero się otwierają. Jednak ta mnogość nie jest gwarancją jakości. Dziś polecamy Wam te miejsca, w których naszym zdaniem beza jest najlepsza – chrupka z zewnątrz i ciągnąca wewnątrz – a do tego z ciekawymi dodatkami.

Porto Praga Beza z musem z marakui

5 MIEJSC NA BEZĘ 

Różana – to jedno z podstawowych miejsc na bezę w Warszawie. Torty bezowe Różanej są słynne w całym mieście od lat. Występują w różnych odsłonach – klasycznych, czekoladowych, kawowych, z daktylami owocami i wieloma innymi.

Kubek w Kubek – dla tej kawiarni bezy piecze Dagmara, autorka bloga Z piekarnika. Dba o jakość składników – prawdziwe masło, jaja od kur z wolnego wybiegu, wanilia, świeże owoce. W Kubku dostępne bywają różne bezy, jedną z popularniejszych jest Tort Bezowy z mascarpone.

Basico – Basico jeste miejscem, gdzie do bezy podchodzi się poważnie. Współwłaścicielka Agata Kościkiewicz piecza ją tu osobiście. Przeważnie występuje w klasycznej formie z bitą smietaną i owocami sezonowymi, ale miewa również czekoladowe odmiany.

Porto Praga – w karcie Porto Praga znajdziemy Bezę z musem z marakui – beza ma tu znakomite towarzystwo musów owocowych – z marakui, owoców lychee i malin. Do tego w sezonie czerwone porzeczki dla dekoracji.

Soul Kitchen – w kolejnych odsłonach swojego menu, Andrzej Polan prezentuje nowe wariacje na temat bezy. Latem mogliśmy podziwiać Bezę z kremem z kawy Inki, sorbetem wiśniowym i owocami ze straganu, obecnie w menu króluje Beza makowa, lody kawowe, śliwki w krupniku, krem migdałowy.