5 miejsc na tajską kuchnię z certyfikatem jakości Thai Select

Marta Glinka 17 sierpnia 2022

Jak co roku Ambasada Tajlandii w Polsce uaktualniła listę restauracji z certyfikatem Thai SeIect, czyli rekomendowanych dla smakoszy pragnących skosztować prawdziwych tajskich smaków w Polsce. Thai SeIect to międzynarodowy certyfikat jakości przyznawany z inicjatywy Rządu Królestwa Tajlandii, świadczący o utrzymywaniu wysokich standardów i autentyczności serwowanych dań. Przyznający certyfikat zwracają uwagę na jakość jedzenia, smak, a także doświadczenie szefów kuchni. Doceniana jest także gościnność  i atmosfera restauracji. W tym roku Polsce aż 10 miejsc może się pochwalić znakiem Thai Select, w tym 5 restauracji warszawskich: Patathai, San Thai, Thai Thai, Thaisty, Why Thai, a także restauracje w Łodzi (Hot Spoon), Gdańsku (Lao Thai), Krakowie (Taj) i we Wrocławiu (Woo Thai, Whoo Thai Street Food Hubska).

5 MIEJSC Z KUCHNIĄ TAJSKĄ W WARSZAWIE ZE ZNAKIEM THAI SELECT

Patathai, ul. Obrzeżna 1B – restauracja działająca od ponad roku na Mokotowie, której jednym ze współwłaścicieli jest Łukasz Kadziewicz były siatkarz i reprezentant Polski. W restauracji pracują rodowici Tajowie, a szefem kuchni jest Weerachai Mansena, który rozpoczynał swoją karierę w Tajlandii. Zjemy tu tradycyjne dania kuchni tajskiej takie jak zupy tom yum, tom khaa, curry w różnych odsłonach czy pad thai.

San Thai, ul. Próżna 10 – to rodzinna restauracja prowadzona przez wielbicieli azjatyckich smaków, w której gotują tajscy kucharze. Zjemy tu m.in. popularne zupy tom kha i tom yum, sataye z kurczaka z sosem orzechowym, zielone curry z bakłażanem, cukinią i mlekiem kokosowym czy sałatkę z krewetkami i mango.

Thai Thai, plac Teatralny 3 – menu zlokalizowanej na placu Teatralnym restauracji stworzył szef kuchni z doświadczeniem w ekskluzywnych hotelach takich jak Mandarin Oriental Bangkok czy Sheraton Warszawa. W restauracji zjemy dania przygotowywane przez kucharzy z Tajlandii takie jak sałatka som tam ze świeżej papai, kalmary z sosem chilli, wołowina w massaman curry, ryby gotowane na parze, smażone w woku czy w czerwonym curry.

Thaisty, plac Bankowy 4 – restauracja działająca od 7 lat przy placu Bankowym. Lokal specjalizuje się w kuchni tajskiej, a szefową kuchni jest tam pochodząca z Bangkoku Chanunkan Duangkumma. Zjemy tu m.in. zupę z kaczki, sałatkę som tam z kalarepą, kalmary z woka z pastą sweet chilli czy czerwone curry z bambusem, cukinią i rostbefem.

Why Thai, ul. Wiejska 13 – tajska restauracja, której w tym roku stuknie 10 lat istnienia, mieści się w zabytkowej kamienicy na rogu Wiejskiej i Frascati. Zamówimy tu m.in. grillowane kalmary, sałatkę z mango, pierożki gyoza z kaczką, pad thai czy polędwicę z tuńczyka z grilla.

NA CZYM POLEGA PROGRAM THAI SELECT?  JAK WYBIERANE SĄ RESTAURACJE DO PROGRAMU?

Program Thai Select to program międzynarodowy, który odbywa się na wszystkich kontynentach. Spośród wielu tajskich restauracji na świecie organizatorzy wybierają te z autentyczną tajską kuchnią. Restauracja, która chce przystąpić do programu, musi mieć w swoim menu minimum 60% dań tajskich i funkcjonować przynajmniej 6 miesięcy w tej samej lokalizacji.  Dodatkowym plusem są tajskie dekoracje we wnętrzu lokalu. Restauracje, które spełnią te warunki, są odwiedzane przez anonimowych inspektorów i tylko te, które zostaną przez nich pozytywnie ocenione, mogą dołączyć do programu. Jakość restauracji jest na bieżąco monitorowana, także po przystąpieniu do programu.  Udział w programie dla restauracji jest bezpłatny, wszystkie koszty pokrywa rząd Tajlandii. Obecnie około 1.500 restauracji na świecie posiada certyfikat Thai Select, w tym 327 w Europie.

Więcej informacji na temat programu „Thai Select” znajdziecie na stronach internetowych:
www.thaiselect.com lub www.facebook.com/thaiselectpolska.

Pełna lista restauracji objętych programem THAI SELECT w Polsce

PATATHAI, Warszawa  www.patathai.pl

SAN THAI Warszawa www.restauracjasanthai.pl

THAI THAI, Warszawa www.thaithai.pl

THAISTY, Warszawa www.thaisty.pl

WHY THAI, Warszawa  www.whythai.pl

HOT SPOON, Łódź www.hotspoon.pl

LAO THAI, Gdańsk www.laothai.pl

TAJ, Kraków www.taj.menu

WOO THAI Restaurant, Wrocław www.woothai.pl

WOO THAI Street Food Hubska, Wrocław www.woothai.pl

 

Mapa restauracji z certyfikatem  Thai Select w 2022 roku

Partnerem artykułu jest  Biuro Radcy Handlowego, Ambasady Tajlandii, źródło zdjęć: materiały prasowe BRH Ambasady Tajlandii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *